W branży spawania bardzo ważna jest dokładność wykonanej spoiny. Aby mieć pewność, że dany wyrób nadaje się do użytkowania, przed rozpoczęciem jego eksploatacji, należy poddać go kontroli jakościowej. Kontrola ta może być przeprowadzana na różne sposoby – wyróżnia się tutaj badania niszczące oraz nieniszczące.
Profesjonalne łamanie złącz spawanych
Na samym początku wykonuje się te nieniszczące, ponieważ nie ingerują one w strukturę materiału ani nie zmieniają jego właściwości. Pozwalają wstępnie określić występowanie wad danego wyrobu, zarówno wad powierzchniowych, jak i wewnątrz struktury. Jest to możliwe dzięki metodom takim jak badania wizualne, ultradźwiękowe, radiograficzne, jak też penetracyjne. Czasami jednak zakłady spawalnicze decydują się na skorzystanie z drugiego rodzaju badań, którymi są wspomniane badania niszczące. Aby je przeprowadzić, konieczne jest specjalistyczne zaplecze sprzętowe. Wśród urządzeń powinny znaleźć się maszyny wytrzymałościowe, twardościomierze (producenci proponują zarówno te stacjonarne, jak i przenośne), a także młoty udarowe, spoinomierze oraz inne narzędzia pomiarowe. Do przeprowadzenia badań niszczących warto wybierać profesjonalne, najlepiej wyposażone pracownie, co zapewni nam rzetelne wyniki badań.
Nowoczesne zaplecze techniczne opiera się też na specjalistycznym oprogramowaniu, które pozwala na szybki przesył danych w formacie cyfrowym. Bardzo ważne jest między innymi przeprowadzanie prób technologicznych, wśród których wymieniana jest przydatna próba łamania złącz spawanych, spłaszczania, zginania oraz roztłaczania. Pierwsza próba spośród wymienionych polega, jak łatwo się domyślić, na złamaniu próbki, a następnie na analizie powierzchni powstałego przełomu. W ten sposób można ocenić wewnętrzne niezgodności spawalnicze, występowanie pęknięć, pęcherzy, wtrąceń, jak i błędów przetopu. Do przeprowadzenia tej próby wykorzystuje się maszynę wytrzymałościową o odpowiednim dla danego wyrobu zakresie pomiarowym. Choć badanie to nie jest trudne, to operator powinien posiadać specjalne uprawnienia – chodzi tutaj o II stopień kwalifikacji badań VT, czyli badań wizualnych.
Tylko wówczas, gdy osoba posiada wiedzę i umiejętności w dziedzinie VT, możemy mieć pewność, że próba zostanie zinterpretowana w sposób poprawny i uzyskamy dzięki niej dokładne i rzetelne wyniki badań. Kwalifikacje są potrzebne także do przeprowadzania pozostałych prób. Badania nieniszczące i niszczące to podstawa, która pozwala określić to, czy dany materiał nadaje się do bezpiecznej eksploatacji.