Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, zaraz obok kotów. To majestatyczne ssaki, poruszające się pełne gracji. Puszyste kulki uroczo mruczą kiedy są głaskane, poprawiają humor właścicielom, mogą być nawet wykorzystywane w terapii (felinoterapia). Jednak posiadanie kota to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Trzeba zwierzakowi zapewnić odpowiednie miejsce do życia.

Kot w bloku

kot Na pewno rzeczą kluczową jest bezpieczeństwo pupila. Warto zainwestować między innymi w sprawny montaż siatki na balkon dla kota. To cienka siatka mocowana między ścianami i balustradą balkonową. Nie ogranicza pola widzenia, ani nie zaburza estetyki budynki. Dzięki niej kot nie będzie mógł przeskoczyć przez barierkę. To ważne kiedy mieszka się na wysokim piętrze bloku. Wiadomo, że koty lubią ,,zapolować” na ptaki, czy mogą nawet przez przypadek ześlizgnąć się z barierki i spaść na ziemię. Dzięki siatce nasz pupil nie zrobi sobie krzywdy. Dodatkowo siatka chroni balkon przed ptakami, głównie gołębiami, które mogą zapaskudzić naszą przestrzeń odchodami. Dla komfortu kota niezbędne jest stworzenie mu przyjemnego legowiska. Mimo że kociaki chętnie śpią na kolanach właściciela, na sofie, czy łóżku to jednak warto wygospodarować im przestrzeń tylko dla nich. Idealne będą miękkie, pluszowe legowiska, które można wyprać w pralce, materace z ochraniaczami, czy choćby mała poduszka.

domownik - kotPupil będzie wiedział, że to jego miejsce do spania.żeby zadbać o czystość i higienę trzeba w domu zainstalować kuwetę lub specjalny podkład dla kota. Co prawda koty chętnie wychodzą na zewnątrz i tam też załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, to niemniej jednak w domu też potrzebują ,,toalety”. Codziennie żwirek w kuwecie bądź podkład na macie musi być zmieniany, tak by nie powstawał brzydki zapach. Każdy właściciel pupila powinien zainwestować też w drapaki. Dzięki nim koty mogą ostrzyć sobie pazurki, przeciągać się, czy wspinać – jeśli drapak jest duży. Często są to większe konstrukcje, połączone z budkami czy hamakami dla kociaka. Dzięki nim nasz pupil będzie miał luksusowe miejsce do wypoczynku. Do zabawy kotom można za to sprezentować różne pluszowe zabawki, nakręcane myszki, za którymi będą gonić, czy kulki do ukrywania przysmaków.

Posiadanie kota wiąże się z pewnymi obowiązkami. Trzeba pupilom zapewnić bezpieczeństwo, komfort, przestrzeń do spania i do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Ważna jest też zabawa czy dbanie o pazurki na drapaku. Właściciel kociaka powinien to wiedzieć i kupować odpowiednie produkty dla czworonożnego przyjaciela.

Kategorie: Informacje