W rozmaitych gałęziach przemysłu wykorzystuje się mocne narzędzia, które mają wytrzymać nawet najtrudniejsze warunki pracy. Ważne, by były wykonane z odpornych i trwałych materiałów najwyższej jakości. Mają bowiem sprawdzić się przez długie lata. Takim solidnym narzędziem jest tuleja zaciskowa, która służy do przytrzymywania obrabianych przedmiotów podczas m.in. skrawania.

Gdzie można zastosować tuleje zaciskowe?

tuleje zaciskowe
Tuleje to elementy stosowane najczęściej podczas obróbki metali. Są sprężynowymi dzielonymi częściami z trzema do sześciu płatków, zamontowanymi w specjalnym wkładzie. Konstrukcja tulei obejmuje część mieszkaniową, oprawkę, pierścień zaciskowy i nakrętkę zabezpieczającą. Solidne tuleje zaciskowe posiadają otwór przelotowy oraz stożkową stronę zewnętrzną. Mogą być wykonane ze stali sprężystej bądź mieszanki metalu i gumy. Niezależnie od typu materiału, z którego są wykonane czy rodzaju ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie przedmiotu. Wyróżnia się trzy typy zacisku tulei w zależności od jego przeznaczenia dla niektórych rodzajów konstrukcji — miękki, półstały i solidny. Z kolei rodzaj mocowania wybierany jest na podstawie materiału, który został użyty do produkcji — metal, plastik i polipropylen. Tuleja może zostać zaciśnięta wokół pasującego stożka.

tuleje zaciskowe
Wówczas wewnętrzna strona kurczy się do nieco mniejszej średnicy, zaciskając narzędzie bądź obrabiany przedmiot. Osiąga się to zazwyczaj z tulejami sprężystymi, posiadającymi jedno lub więcej nacięć wzdłuż jej długości, umożliwia to rozszerzanie i kurczenie się tulei. Alternatywą są te gumowo-stalowe. Posiadają kilka stożkowych, stalowych płytek, które tworzą okrąg, trzymane są za pomocą elastycznego materiału. Zasada działania zazwyczaj jest taka sama. Nacisk przenoszony jest z nakrętki w celu zaciśnięcia na stożkową formację, dalej tworzona jest siła promieniowa ściskająca obrabiany przedmiot. Solidne tuleje zaciskowe wytwarzają dużą siłę nacisku wokół trzymanej części. Wykorzystywane są do mocowania narzędzi skrawających takich jak frezy, wiertła czy gwintowniki. Pozwalają one na uzyskanie mocnego i pewnego chwytu. Specjalne rowki wycięte na ich powierzchni umożliwiają sprężynowanie.

Tuleje zazwyczaj powinny być kompatybilne z opaskami zaciskowymi. Charakteryzują się najwyższą jakością wykonania oraz prostym montażem. Muszą być trwałe i solidne, aby wytrzymać wysokie obciążenia podczas skrawania metali. Demontaż tego elementu również nie jest trudny. Wykorzystuje się je w mechanice, stolarstwie, inżynierii, jednak najpopularniejsze zastosowanie to obróbka metali.