Rekuperacja to proces efektywnej i energooszczędnej wentylacji mechanicznej, który poleca na dopływie świeżego powietrza z zewnątrz przy jednoczesnym wciągnięciu zanieczyszczonego powietrza nasyconego dwutlenkiem węgla z wewnątrz. Napływające powietrze jest pozbawione kurzu i pyłów dzięki filtracji. Ponadto jest to system z odzyskiem ciepła, gdyż nawiewane chłodniejsze powietrze w sezonie jesienno-zimowym zostaje ogrzane poprzez energię pochodzącą z wymiany od cieplejszego powietrza z wewnątrz.

Cechy efektywnej rekuperacji?

mieszkanie z rekuperacjąInstalacja rekuperatora poleca na montażu urządzenia i rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w mało widocznych miejscach. Sposób montażu należy dopasować do rodzaju instalacji. Do wyboru są m.in. tradycyjne stalowe kanały o dużych średnicach czy nowoczesne przewody polietylenowe zakładane najczęściej w stopie bądź wylewce podłogi. Najbardziej zagęszczony i skomplikowany układ kanałów znajduje się na poddaszu domu, po czym schodzi na niższe piętra. Część pomieszczeń określa się jako transferowe, gdyż nie ma w nich przepływu powietrza, dlatego w celu swobodnej jego wymiany stosuje się najczęściej podcięcia w drzwiach. Głównym elementem rekuperacji jest rekuperator, czyli centrala z odzyskiem ciepła, od której mocy zależy skuteczna i energooszczędna wentylacja.

dom rekuperacjąOprócz tego rekuperator jest wyposażony w cztery króćce przyłączeniowe, do których podłączone są kanały: czerpnia to kanał doprowadzający zimne powietrze do rekuperatora, wyrzutnia odpowiada za odprowadzenie brudnego powietrza z urządzenia na zewnątrz, nawiew do pomieszczeń to kanał doprowadzający przefiltrowane powietrze do pomieszczeń, a wyciąg z pomieszczeń jest kanałem odbierającym powietrze z wnętrza do rekuperatora. Każdemu, kogo interesuje efektywna rekuperacja Trójmiasto oferuje szeroką gamę systemów tego typu. Ich cena zależy od kilku czynników, m.in. metrażu domu, liczby pomieszczeń, rodzaju rekuperatora czy dodatkowych opcji, np. obecności jonizatora czy rodzaju sterowania. Zalety rekuperacji to m.in. szybsze schnięcie prania i podłóg w pomieszczeniach wentylowanych, mniejsza ilość kurzu czy brak roztoczy i bakterii.

Rekuperacja, w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej nie wymaga otwierania okien, więc unika się niepotrzebnych strat ciepła. Zapewnia komfortowe ogrzanie pomieszczeń bez ryzyka wilgoci. Ponadto opcja filtrowania powietrza jest niezwykle istotna dla zdrowia, szczególnie w przypadku alergików. Użytkownik ma również pełną kontrolę nad instalacją i sam ustala ilość wymienianego powietrza. Co więcej, to łatwy sposób na usunięcie zapachów po gotowaniu czy smażeniu z kuchni.