Wychodząc z domu, z pewnością od razu natrafimy na chodniki wykonane z kostki brukowej. Na co dzień wydaje nam się, że wszystkie takie chodniki są identyczne, tymczasem kostki brukowe potrafią naprawdę się od siebie różnić pod kilkoma względami. Między innymi ze względu na sposób produkcji, materiał wykonania czy ilość warstw.

Jaką kostkę brukową proponują nam producenci?

kostka brukowaJeśli chodzi o sposób produkcji, tutaj firmy specjalizujące się w wytwarzaniu kostki brukowej mówią o pracy na dwa sposoby. Kostka brukowa standardowa to inaczej kostka przemysłowa, która powstaje najprostsze metodą – dzięki temu wyróżnia się jednolitą i całkowicie gładką powierzchnią. Są to te najczęściej spotykane szare kostki. Jeśli podczas procesu produkcji zastosujemy specjalne metody obróbki, wówczas powstanie szlachetna kostka brukowa – jej powierzchnia może być celowo postarzona, strukturalna, szczotkowana czy łupana. Kostka brukowa oferowana w wołominie wykonywana jest też z różnych materiałów. Oczywiście najpopularniejsza jest kostka z betonu – to nasze klasyczne chodniki, jednak obok niej sprzedaje się też kostka kamienna czy taka z kamienia polnego. Zastanawiając się nad zakupem kostki, zwróćmy też uwagę na to, z ilu warstw się ona składa. W ofertach znajdziemy kostki jedno- oraz dwuwarstwowe.

kostka brukowaTe pierwsze powstają z jednego typu betonu. Niestety mają gorsze parametry techniczne niż kostki dwuwarstwowe. Przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się słabszą wytrzymałością oraz elastycznością. W przypadku kostek dwuwarstwowych, stosuje się beton z domieszką żwiru, a do wykonania warstwy wykończeniowej służy kruszywo. Dzięki temu kostka jest zarówno wytrzymała, jak i estetyczna. Zaletą kostki brukowej jest to, że może być stosowana niemal wszędzie. Kostka jednowarstwowa sprawdzi się do budowy chodników czy parkingów. Z powodzeniem wytrzyma nacisk pojazdów, a przy tym jest odporna na negatywne czynniki atmosferyczne – ani mróz, ani woda nie wpływają na dłuższą metę źle na taką kostkę. Oczywiście przed oddaniem kostki do sprzedaży producent powinien sprawdzić jakość produkowanych wyrobów – na podstawie losowych próbek należy przeprowadzić badania, które ocenią, czy kostka spełnia dane wymagania techniczne.

To nie tylko sprawdzenie wyglądu zewnętrznego kostki – czy nie ma ona ubytków, rys czy pęknięć, ale też sprawdzenie wytrzymałości na ściskanie oraz ocena nasiąkliwości i ścieralności. Do badań pełnych należy także ocena mrozoodporności. Po takim teście jakościowym będziemy mieć pewność, czy dana paleta wyrobów nadaje się do sprzedaży.

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *