Nie każdy budynek jest dobrze zaizolowany. Może to wynikać z błędów popełnionych przez firmę budowlaną, z niskiej jakości materiału izolacyjnego, czy też z naturalnych procesów jakie zachodzą w izolacji np. utlenianie. Wadliwa izolacja budynku jest bardzo niekorzystna.

Termowizja i braki w izolacji

termowizjaCiepło ucieka z pomieszczeń, wdziera się chłód, więc trzeba je bardziej ogrzewać. Z tym wiążą się wyższe rachunki za ogrzewanie. Z drugiej strony także gorące, letnie powietrze może dostawać się do domu i go nagrzewać. Wtedy niezbędne jest używanie dobrej klimatyzacji. Jednak jak wykryć takie wady izolacji? Czy da się zrobić to bez skuwania tynków czy sprawdzania detalicznie każdego elementy domu, od fundamentów po dach? Do tego służą właśnie badania termowizyjne. Jest to rodzaj badania nieniszczącego, czyli nie ingerującego w materiał badany. Wszystko odbywa się przy pomocy specjalnych kamer termowizyjnych, które skanują budynek i wyświetlają jego obraz podzielony na kolory. Czerwony i pomarańczowy oznaczają bardzo ciepłe obszary, natomiast niebieskawe i fioletowe bardzo zimne, to tam izolacja jest najgorsza. Żółty, czy zielony są czymś pomiędzy. Całe badanie może trwać nawet kilka godzin, przy dużych obiektach, jednak to jedyna opcja, żeby całość budynku była zbadana, a ekspertyza była wykonana dokładnie i wedle sztuki budowlanej.

termowizjaPo wykonaniu skanu termowizyjnego budynku jak na dłoni widać gdzie znajdują się mostki termiczne, czyli miejsca o słabej izolacji cieplnej. Nie zawsze są to okolice nieszczelnych drzwi czy okien. Często jest to dach i poddasze, źle zaizolowane, czy też fundamenty, od których idzie chłód z ziemi. Wiedza na temat tego, skąd w domu ucieka ciepło znacząco poprawia perspektywy remontowe. Nie trzeba izolować całego budynku na nowo, tylko uszczelnić czy poprawić zastaną izolację. Obecnie każdy budynek musi posiadać certyfikat energetyczny, więc jest to badanie poszukiwane. Korzystna jest także opcja jaką jest termowizja przed sprzedażą w Krakowie. Wtedy można pokazać klientowi jak dobrze ocieplony jest budynek, co jest w końcu bardzo ważne. Termowizja to badanie bardzo potrzebne. Z pomocą specjalistycznych kamer można w sposób szybki i nieniszczący budynku sprawdzić czy jest on dobrze ocieplony. Z tej oferty mogą korzystać nie tylko firmy budowlano-remontowe, ale także osoby prywatne, które chcą wiedzieć w jakim stanie jest ich dom.

Opisywane badania nie dotyczą jedynie budownictwa, choć tam są najczęściej wykorzystywane. Można je spotkać także w przemyśle, wojsku, czy w branży energetycznej.

Kategorie: Usługi