Pranie dywanów możemy przeprowadzić na parę sposobów, możemy wyprać je ręcznie — jest to czasochłonne i dosyć trudne lub za pomocą specjalistycznego sprzętu — lecz najpierw trzeba taki zakupić, wiąże się to z dodatkowym wydatkiem. Modną opcją stało się również pranie dywanów przez firmy piorące, które w bardzo dokładny sposób odświeżą każdy uporczywie zabrudzony dywan. Każda z opcji oczywiści wymaga zastosowania odpowiednich środków.

Jak prać dywany w domu?

dywan we wnętrzuW domowych warunkach dywan możemy wyprać za pomocą proszków, pianek lub szamponów do prania dywanów. Środki te różnią się składem, sposobem zastosowania oraz czasem i efektami czyszczenia, zaś wspólną ich cechą jest możliwość samodzielnego zastosowania bez użycia wody. Większość tych środków wykorzystuje metodę krystalizacji. Piana wnika we włókna dywanu i rozpuszcza zabrudzenia. Następnie kryształki, w które wniknął cały brud, trzeba odkurzyć z dywanu, oczywiście po uprzednim jego wyschnięciu. Jeśli posiadamy w swoim domowym zaciszu sprzęt piorący do tapicerek i dywanów, to urządzenie ze skutkiem pozwoli na wypranie plam z wina, sosów jak i innych substancji, które trudno jest sprać bez pomocy takiego sprzętu. Takie pranie dywanów podzielone jest na etapy. Najpierw trzeba dokładnie odkurzyć dywan, następnie trzeba go wyszczotkować i przeprowadzić wstępne odplamianie.

dywanKolejnym krokiem jest rozpuszczenie brudu sprayem, by na końcu przejść do gruntowego prania dywanu ze specjalnie do tego przeznaczonym środkiem. Oczywiście takie środki można znaleźć w wielu dyskontach, ale najlepiej, aby środki były naprawdę skuteczne i zdrowe dla otoczenia. Dodatkowo niektóre substancje nie mogą być stosowane na delikatnych włóknach lub tkaninach. Z tego względu, szukając odpowiedzi na pytanie, czym wyprać dywan, warto zapoznać się z etykietą oraz przeanalizować skład produktu. Najlepszym rozwiązaniem jest oddać dywany w ręce specjalistów. Pranie dywanów na warszawskiej ochocie wykonują profesjonalnie i dokładnie. Warto z nich skorzystać można zapomnieć o szorowaniu dywana na kolanach i zyskać parę godzin dla siebie. Ponadto usługa ta jest efektywniejsza niż własnoręczne pranie takiego dywanu. Zakład proponujący takie usługi ma środki dostosowane do każdego rodzaju dywanów. Co więcej, jest w stanie zdezynfekować więcej alergenów, niż popsikanie tylko dywanu i odkurzenie go. Jeśli robimy generalne porządki np. na wiosnę to idealny czas na to, by wyprać również wykładziny i dywany.

Środki piorące możemy znaleźć w sklepach, jednak zanim zdecydujemy się na ich zakup, przeczytajmy o ich składzie. Najkorzystniejszą opcją jest oddanie ich w ręce profesjonalnej ekipy piorącej nie tylko zaoszczędzimy czas, ale także będziemy mieć pewność dokładnej czystości i świeżości. Dywany coraz częściej wracają na salony, ale by świetnie się prezentowały — warto o nie odpowiednio zadbać.

Kategorie: Usługi