Choć najczęściej spotykamy się z klasycznymi dachami dwupołaciowymi, obecna technologia pozwala nam na wiele innych ciekawych opcji, wśród których wymienić można między innymi dachy czteropołaciowe, półszczytowe czy mansardowe, a także dachy, które wyróżniają się powierzchnią krzywoliniową.

Drewniana konstrukcja dachu – o czym pamiętać

dachyTo ostatnie jest rozwiązaniem często wykorzystywanym w nowoczesnym budownictwie, gdyż pozwala nam stworzyć oryginalne, nietypowe bryły budynków, które przyciągają wzrok osób przechodzących ze względu na swoją wyjątkową estetykę. Jeśli chodzi zaś o domy jednorodzinne, większość osób przy ich budowie pozostaje przy klasycznych rozwiązaniach. Większe znaczenie ma dla nich materiał, który posłuży za konstrukcję nośną. Solidne dachy z Józefowa oparte są najczęściej na konstrukcji żelbetowej, stalowej lub drewnianej. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety, duże znaczenie przy wyborze ma dla właścicieli między innymi czas, jaki należy poświęcić na wykonanie takiego dachu. Tradycyjne budownictwo najczęściej wykorzystuje dachy drewniane – drewno jest bowiem materiałem solidnym, który po odpowiednim zaimpregnowaniu może dobrze służyć nawet przez całe lata. Warto jednak pamiętać, że – aby drewno dobrze spełniało swoją rolę – powinno być określonego gatunku, ani za miękkie, ani za twarde.

dachyWedług firm zajmujących się stawianiem takich dachów, najlepiej sprawdza się drewno świerkowe, sosnowe lub jodłowe. Należy też zadbać o wykorzystanie tylko tych desek i bel, które zostały odpowiednio przesuszone i nie posiadają wilgotności powyżej 23%, gdyż również to mogłoby wpłynąć negatywnie na późniejszą eksploatację domu. Do impregnacji należy zastosować specjalne środki, chroniące drewno nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi i zmiennymi temperaturami, ale także przed owadami i insektami, mogącymi uszkodzić drewno. Z kolei do izolacji drewna od muru należy zastosować papę. Oprócz desek i bel, materiałów izolacyjnych oraz impregnatów, będziemy potrzebować oczywiście też elementy łączące, wśród których wymienia się między innymi kątowniki, gwoździe, śruby czy wieszaki – one nie są już oczywiście wykonane z drewna, a z wysokiej jakości stali, która zapewnia ich wytrzymałość.

Z drewna można zrobić jedynie kołki, klocki oraz przydatne wkładki. Choć ogrom materiałów sprawia, że stawianie dachu na konstrukcji drewnianej wydaje się być skomplikowane, nie jest to do końca prawdą – osoby posiadające duże doświadczenie w tej dziedzinie z pewnością szybko uporają się ze stawianiem kolejnego dachu w Józefowie.

Kategorie: Budownictwo