Do dziś w wielu polskich domach najbardziej lubianym drewnem jest dąb – często spotyka się całe zestawy mebli wykonanych z tego surowca. To nie tylko materiał na meble czy wysokokaloryczny opał na zimę. Nic dziwnego, wszak drewno to jest jednym z solidniejszych a równocześnie piękniejszych spośród tych najbardziej popularnych.

Dębowe deski podłogowe

 deska podłogowa dębowaDlaczego warto wykorzystywać ten materiał, nie tylko w konstruowaniu mebli, lecz także do wykańczania wnętrz?  Dlaczego dąb jest taki wytrzymały? Drzewo to jest długowieczne – dożywa około 700 lat. Jego przyrost jest dosyć powolny. Np dąb szypułkowy w pierwsze 5 lat uzyskuje 80 cm wysokości. Natomiast swoją maksymalną wysokość osiąga dopiero po ponad 100 latach. Ze względu na powolny wzrost i ostateczne gabaryty dębu, jego drewno jest ciężkie i twarde. Z tego powodu na pewno nie jest łatwe w obróbce. Ze względu na tendencje do pękania w ujemnych temperaturach, nie nadaje się do zastosowań zewnętrznych. Natomiast jeśli chodzi o stolarkę wewnętrzną, sprawdza się idealnie. Przede wszystkim dębina jest wyjątkowo odporna na ścieranie, dzięki czemu wykorzystuje się ją do produkcji wszelkiego rodzaju desek podłogowych. Jest to bardzo istotna cecha, która jest pożądana wśród podłóg dobrej jakości. Dlatego solidna deska podłogowa dębowa nadaje się na podłogi użytkowane często i intensywnie. Ponadto deski dębowe wykazują łatwość w reagowaniu ze środkami chemicznymi. Dzieje się to za sprawą wysokiej zawartości garbników, a to pozwala na dobrą współpracę drewna np. z farbami.

 deska podłogowa dębowaDzięki temu możliwa jest bezproblemowe barwienie deski dębowej. Naturalny odcień drewna dębu to beżowy, czasem lekko żółtawy, lecz stonowany odcień. Co ciekawe dębina z biegiem lat ciemnieje pod wpływem ciągłego kontaktu z wilgocią, nadaje to jednak drewnu charakter i estetycznie go postarza. Pielęgnacja podłogi z drewna dębowego – tak samo jak w przypadku innych podłóg drewnianych – polega na regularnym odkurzaniu, zmywaniu oraz konserwacji. To ostatnie najczęściej polega na stosowaniu środków tworzących warstwę ochronną na powierzchni drewna, co znacznie opóźnia proces jego starzenia. Bawialnia, pokój dzienny, hall, salon z kominkiem, jadalnia – deski podłogowe dębowe będą odpowiednie wszędzie tam, gdzie planuje się często korzystać z nawierzchni. Odporność dębiny na ścieranie sprawia, że podłoga z niej wykonana może służyć latami.

Warto wykorzystać tego typu panele – jeżeli podłoga ma służyć długo w miejscu intensywnego użytkowania. Jest to jak najbardziej możliwe do przewidzenia i zaplanowania, więc jeśli wiadome jest, że podłoże będzie mocno eksploatowane, warto zwrócić uwagę na ten rodzaj desek podłogowych.