Sam tynk na elewacji nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Musi się on tam znaleźć bardziej ze względu na aspekt praktyczny, niż estetyczny. Zarówno ten zacierany na gładko, jak i tynk chropowaty typu baranek może być jednak udekorowany. Ozdobne listwy nad oknami, łupkowe płyty, czy spieki kwarcowe także można zamontować na elewacji, by była ona bardziej nowoczesna i stylowa. Jednak jest jeszcze jeden materiał który warto wziąć pod uwagę.

Niedroga deska na elewację

elastyczna deska elewacyjnaTo tania elastyczna deska elewacyjna. Jest to imitacja deski z drewna. Kolor i usłojenie jest takie samo. Jednak naturalne drewno nie nadaje się na elewację. Oczywiście, można je tam zamontować, jednak trzeba się liczyć z koniecznością corocznej konserwacji i przeglądów. W dodatku drewno jest kosztowne i może obciążać elewację. W przypadku deski elastycznej nie ma takich problemów. Samo tworzywo z jakiego jest wyrobiona, w połączeniu z zabezpieczającym lakierem sprawia, że niestraszne jej promieniowanie słoneczne, opady atmosferyczne, wysokie i niskie temperatury. Deska elewacyjna nie pokryje się zgnilizną, farba nie będzie się łuszczyć, jeśli deska jest zamontowana w miejscu nasłonecznionym.

elastyczna deska elewacyjnaJeśli zostanie ona zamontowana we właściwej temperaturze (między 10 a 30 stopni), to potem nie trzeba się martwić, że coś pójdzie nie tak. Deska jest cienka, zatem niemalże ,,wtopi” się w tynk, nie będzie odstawać (trudniej ją zerwać, zarówno przypadkowo jak i celowo) i też nie ma obaw, że obciąży ona elewację przez co tynk by zaczął opadać. Jak się montuje takie deski? To banalnie proste. Najpierw trzeba wstępnie dopasować deski, by wiedzieć czy nie trzeba czegoś przyciąć. Potem trzeba się upewnić, czy podłoże nie jest brudne ani tłuste. Na nie nakłada się klej montażowy, najlepiej użyć packi, opcjonalnie pędzla. Potem tam gdzie chcemy nakłada się deski i dociska, by dobrze klej chwycił. Jak całość jest już dobrze ułożona to deski smaruje się lakierem ochronnym. Lakier będzie niewidoczny, ma on na celu ochronę desek przez zabrudzeniami i działaniem wilgoci. Kiedy lakier wyschnie to deski są gotowe. Warto zaznaczyć, że sprawdzony producent da przynajmniej kilkanaście lat gwarancji na deski elastyczne, to znaczy, że w tym czasie nic się z nimi nie stanie (nie zniszczeją).

Reasumując, deska elewacyjna elastyczna jest dobrą inwestycją. Nie wyda się na nią dużo, za to przez wiele lat będzie ona piękną ozdobą budynku z zewnątrz. Z instalacją jej na elewacji wszyscy sobie poradzą, a jej czyszczenie także nie jest problematyczne, bo nie osadza się na niej brud.

Kategorie: Budownictwo