Każdy, kto chociaż raz został w galerii handlowej niemalże do jej zamknięcia, z pewnością spotkał się z sytuacją, w której pracownicy znajdujących się tam sklepów opuszczali przed wyjściem specjalne rolety antywłamaniowe, aby ochronić sklep przed potencjalnymi złodziejami lub nieproszonymi gośćmi. Mało kto natomiast wie, czym są takie rolety, z czego się je wykonuje i w jakich sytuacjach mogą być przydatne. Zdecydowanie dobrze jest dysponować taką wiedzą, tym bardziej że można je zastosować nie tylko w galeriach handlowych.

Charakterystyka i zastosowanie krat rolowanych

Bramy rolowaneRolowane kraty – tak bowiem nazywa się ich profesjonalna nazwa – mają niebywale szerokie zastosowanie. Przydadzą się podczas pracy w warsztacie, biurze, magazynie, obiekcie przemysłowym lub komercyjnym. Po prawdzie będą doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie zwykłe przekręcenie klucza w zamku może nie wystarczyć, lub gdzie tego zamka (a czasem i standardowych drzwi) po prostu nie ma. Jak sama nazwa wskazuje, trwała krata rolowana działa na zasadzie podobnym do funkcjonowania okiennych rolet. Na samej górze znajduje się mechanizm, który niejako zwija i rozwija całą kratę, tak aby maksymalnie zaoszczędzić na przestrzeni użytkowej. Wykonuje się je najczęściej z aluminium bądź stali – oba te materiały gwarantują niezwykłą solidność i wytrzymałość, przy czym w żaden sposób nie ograniczają ich funkcjonalności.

Bramy rolowaneWarto nadmienić również, że tego typu rolety antywłamaniowe odznaczają się także wysoką estetyką. Nie jest to bez znaczenia, gdyż każdy właściciel takiego miejsca na pewno dopełnia wszelkich starań, aby takie miejsce użytku publicznego zachęcało wizualnie, nawet jeśli jest już zamknięte. Najczęściej mówi się o trzech typach krat. Pierwszy typ to roleta, którą wykonuje się z perforowanych aluminiowanych profili, dzięki czemu nawet po zamknięciu np. sklepu można spojrzeć na jego asortyment. Krata pozwala również na swobodną cyrkulację powietrza, zatem po całej nocy nie będzie konieczności wietrzenia pomieszczenia. Drugim typem jest szeroka krata składającą się z poprzecznie ułożonych, wykrawanych profili aluminiowych. Same profile nie muszą być perforowane, gdyż samo ich ułożenie względem siebie tworzy kratkę, przez której otwory wlatuje powietrze. Idealne rozwiązanie do sklepów umieszczonych w galeriach handlowych.

Ostatnim typem jest krata zbliżona w swoim wyglądzie do tej pierwszej, aczkolwiek podstawową różnicą jest tutaj użycie nie profili z aluminium, a ocynkowanej stali. Są one oczywiście perforowane i świetnie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju magazynach i warsztatach. Te trzy rodzaje krat rolowanych są doskonałym sposobem za zabezpieczenie miejsc użyteczności publicznej przed włamywaczami.

Kategorie: Drzwi i okna