Włókno szklane to nowoczesne tworzywo o wszechstronnym zastosowaniu, pozyskiwane ze szkła wodnego. Jest zazwyczaj częścią materiałów kompozytowych – dodane do mieszanki wzmacnia materiał, podwyższa jego trwałość i odporność zmęczeniową. Jest odporne na działanie wysokiej temperatury, jak i wilgoci. Włókno szklane ma wiele rodzajów – są włókna grube i supercienkie, w postaci maty, czy nici.

Specjalnie wzmacniana tapeta ścienna

tapeta Są włókna ciągłe i nieciągłe. Stosuje się je w budownictwie, włókiennictwie, czy przemyśle motoryzacyjnym. Wzmacnia beton, tkaniny, czy formy silikonowe. Jednak to nie wszystkie możliwości jakie daje wytrzymałe włókno szklane – tapeta zawierająca takie włókno będzie wybitnie mocna i trwała. Tapeta papierowa łatwo się rozrywa, rysuje. Nie jest zbyt trwała, jednak jest często wybierana przez wzgląd na niską cenę. Tapeta z włóknem szklanym jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nawet jej docinanie jest trudniejsze, ze względu na nieco sztywniejszą strukturę i właśnie wspomnianą wytrzymałość. Włókno szklane jest niepalne, z związku z tym taka tapeta nadaje się do położenia w kuchni, czy na magazynie. Z drugiej strony tapeta szklana nie rozmięka, nie pojawią się na niej grzyby, czy pleśń. Papier jak wiadomo jest materiałem, który w kontakcie z wodą błyskawicznie niszczeje. Staje się miękki, nie wraca do poprzedniej formy nawet po wysuszeniu. Ponadto mogą rozwijać się na jego powierzchni różne drobnoustroje.

tapeta W przypadku tapety szklanej nie ma takich obaw. Tapeta z włóknem szklanym sprawdzi się idealnie jako tapeta do pomieszczeń remontowanych. Stare domy czy mieszkania często mają bardzo zniszczone ściany. Nie chodzi tu tylko o plamy, czy źle położoną farbę, ale także o rysy i pęknięcia na ścianach. Można je oczywiście zaszpachlować, jednak z czasem mogą one pojawić się na nowo. Tu przydaje się tapeta szklana. Z jednej strony skutecznie zakryje wszystkie pęknięcia, a z drugiej będzie zapobiegała dalszemu pękaniu ścian. W kwestii remontu warto wspomnieć o kwestii możliwości malowania szklanej tapety. Zarówno tapety gładkie, jak i z tłoczeniami nadają się do malowania. Tapeta jest odporna na działanie wilgoci, nie chłonie jej. Zatem i podczas malowania nie wchłonie dużej ilości farby, co pozwala na spore oszczędności. Mało ,,zmoczona” tapeta szybciej też wyschnie.

Reasumując, tapeta szklana to zakup godny rozważenia. Ma ona uniwersalne zastosowanie, jest bardzo praktyczna i świetnie prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Można nią dekorować domy, mieszkania, sklepy, czy biura.

Kategorie: Wnętrza