Od pewnego momentu widać stale rosnąca popularność tak zwanych blatów z konglomeratu. Są one zdecydowanie bardziej przystępne cenowo, niż ich odpowiedniki wykonane z kamienia. Z drugiej jednak strony, wcale nie odbiegają one od nich pod względem ogólnej solidności.

Wytrzymałe blaty z konglomeratu kwarcowego

KuchniaNic zatem dziwnego, że to właśnie takie rodzaje blatów w ostatnim czasie zdobywają szczególną popularność. Wydaje się bowiem, że wytrzymałe blaty z konglomeratu kwarcowego są świetnym wyborem w każdej sytuacji, w której nie posiada się wystarczających środków finansowych na zakup blatu z litego kamienia. Blat, wykonany z konglomeratu, wykonany jest najczęściej w oparciu o zmielony kamień, taki jak na przykład granit, czy też kwarc. Połączony jest on z żywicą poliestrową, co sprawia, że jego cechy wytrzymałościowe są zbliżone do blatów kamiennych. Z drugiej jednak strony, blat wykonany w taki właśnie sposób, dostępny jest w większej ilości różnych wersji kolorystycznych. Może być on całkowicie matowy, lub też błyszczący. Dostępne są jednak również modele, w których zastosowano dodatkowe elementy ozdobne, w postaci drobinek brokatu, czy też odłamków szkła. Takie zabiegi, nie są oczywiście możliwe do zastosowania w przypadku blatów kamiennych, ze względu na ich zwartą konstrukcję.

Kuchnia na wymiarObecnie na rynku znaleźć można trzy główne rodzaje tego typu blatów, w których do ich stworzenia wykorzystano materiały takie jak marmur, kwarc, czy też granit. Warto pamiętać jednak o tym, że każdy z tych surowców posiada zupełnie inne właściwości, dlatego też z dużą uwagą podejść należy do wyboru tego najbardziej w danej sytuacji odpowiedniego. Konglomerat marmurowy na przykład jest tym, który jest zdecydowanie najbardziej chłonny, z tego też względu nie jest zalecany do stosowania w miejscach narażenia na szczególnie wysokie temperatury. Jego zaletą jest jednak niska cena. Konglomerat kwarcowy z kolei to ten, który szczególnie dobrze znosi wilgoć, co powoduje, że jest bardziej odporny niż jego marmurowy odpowiednik. Konglomerat granitowy z kolei jest tym, który jest najcięższy, ale jednocześnie najlepiej znosi wszelkie zarysowania, czy też kontakt ze środkami chemicznymi.

W obecnym czasie bardzo duża liczba osób zaczęła wyrażać blatami kuchennymi, które zostały stworzone nie z litego kamienia, ale z surowców, które go przypominają, to jest z konglomeratów. Takie blaty, cechują się przede wszystkim znacznie niższą ceną, a jednocześnie bardzo porównywalnym wyglądem, oraz wytrzymałością do blatów, które zostały wykonane z litego kamienia. Powoduje to, że ich popularność jest coraz większa.