Zdecydowana większość z nas żyje w blokach mieszkalnych. Z pewnością niejednokrotnie zdarzało się, że odgłosy zza ściany po stronie sąsiadów doskwierały nam podczas spania, nauki czy usypiania dzieci. Uznani na rynku producenci oferują nam przyjazne środowisku i niezwykle skuteczne panele z korka lub pianki, które, rozmieszczone w kilku miejscach naszego mieszkania, są w stanie wyizolować pomieszczenie i odciąć od hałasów z zewnątrz.

Kobieta w mieszkaniuJeśli jednak nie planujemy w najbliższym czasie większych zmian aranżacyjnych, a zależy nam, by w mieszkaniu było nieco ciszej, istnieje kilka prostych domowych sposobów, by do pewnego stopnia wygłuszyć nasz dom. Możemy w tym celu wykorzystać zarówno codzienne elementy wystroju, jak i przeznaczone do samodzielnego montażu drobne elementy izolacyjne. Najprostszą metodą jest wypełnić pokój różnymi tekstyliami, które mają właściwości wygłuszające. Są to wszelkie materiały puchowe, takie jak poduszki, pluszowe zasłony, dywan lub wykładzina dywanowa. To najtańszy i najmniej inwazyjny wariant, który zniweluje przynajmniej te najmniejsze hałasy. Właściwe zagospodarowanie przestrzeni odświeży pomieszczenie, a poduszki, firany czy dywan z pewnością upiększą nasze wnętrza. Dobrym sposobem jest również zastosowanie tkanin akustycznych. Wyglądają identycznie jak tradycyjne materiały wykorzystywane w domu, lecz, jak nazwa wskazuje, posiadają właściwości izolacyjne. Wypełniając przestrzeń, są w stanie skutecznie wyciszyć ją do pewnego stopnia.

Kobieta, ciszaTkaniny tego typu mają mnóstwo zastosowań. Można je wykorzystać do uszycia zasłon, rolet, poszewek lub nawet obić na meble. Niezwykle atrakcyjny wizualnie materiał pozwoli na szybkie i dość skuteczne wytłumienie pokoju. Do tego dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Jeśli te metody nie wystarczą, dobrym pomysłem będzie zakup filcu akustycznego. Jest to niezwykle tani, lecz skuteczny materiał stosowany w budownictwie. Wykonany z naturalnej wełny, ma cienką i delikatną budowę, jednak jest zaskakująco wytrzymały. Możliwość barwienia pozwala na swobodne wykorzystywanie go do aranżacji wnętrz. Materiał jest całkowicie ekologiczny, nie brudzi się i nie przyjmuje kurzu. Można go znaleźć w każdym sklepie budowlanym. Sprzedawany jest w rolkach. Montaż filcu jest niezwykle prosty. Wystarczy nakleić go w kilku określonych miejscach na ścianie, gdzie hałasy są najsilniejsze.

To najtańsze i najszybsze warianty, które nie wiążą się z remontem, zakupem drogich materiałów i opłacaniem fachowców. Do tego pozwalają na odświeżenie wnętrza za pomocą nowych miłych dla oka elementów wystroju.