Obecnie w Europie dużą popularnością cieszą się produkty czy technologie pochodzące z innych części świata. Europejczycy z chęcią wdrażają to, co jest znane i lubiane w Ameryce czy też w Azji. Przykładem może być drewno egzotyczne bangkirai, które rośnie przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej.

Taras jako ozdoba ogrodu

taras z drewna bangkiraiJest ono importowane do Europy głównie przez Holendrów oraz Belgów, którzy jednak rozprowadzają je na cały kontynent. Dlaczego bangkirai zaczęło cieszyć się taką popularnością i jest wykorzystywane między innymi do budowy tarasów oraz ogrodzeń zewnętrznych? Przede wszystkim ze względu na swoją wyjątkową odporność, którym nie może poszczycić się nasze rodzime drewno ze świerku czy sosny. W przypadku polskich desek, należy zawsze pamiętać o ich regularnej impregnacji, aby zostały one zabezpieczone przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi i nie zaczęło gnić ani butwieć. Jeśli tylko o tym zapomnimy, możemy pożegnać się z estetycznym tarasem czy ogrodzeniem. Bangkirai nie wymaga impregnacji, ponieważ z natury jest naprawdę odporne na działanie wody, jak też grzybów oraz ataków owadów.

taras z drewna bangkiraiCharakteryzuje się wyjątkową trwałością, dlatego znajduje zastosowanie także w budowie pomostów nisko zawieszonych nad rzeką czy jeziorem. A do tego dochodzi kwestia estetyki – takie drewno bangkirai prezentuje się naprawdę ładnie, ma piękny, ciemnobrązowy odcień i wyróżnia się na tle rodzimych gatunków drzew. Taras z drewna bangkirai będzie zatem stanowił prawdziwą ozdobę naszego ogrodu. Deski takie można olejować, dzięki czemu ich barwa zawsze będzie żywa i nie wyblakną od słońca. Olejowanie najczęściej przeprowadza się dwa razy do roku. Pamiętajmy, że do wykonania konstrukcji nośnej tarasu trzeba zastosować nie tylko deski, ale także elementy stalowe, które będą łączyć ze sobą poszczególne elementy. Importerzy desek z drewna bangkirai wskazują na to, iż pracuje ono z dużą siłą, dlatego konieczne jest zastosowanie stalowych wsporników, ponieważ w przypadku tych wykonanych ze zwykłego drewna (na przykład sosny), śruby mocujące mogłyby zostać wyrwane. To jednak świadczy o tym, że bangkirai to naprawdę wytrzymałe, mocne i trwałe drewno.

Jeżeli chcemy, aby nasz taras przetrwał długie lata, mimo iż nieustannie będzie narażony na działanie czynników środowiskowych, wówczas wybór konstrukcji wykonanej z drewna egzotycznego będzie tym, którego nie będziemy żałować. Wprawdzie taki taras jest nieco droższy niż ten z desek sosnowych czy świerkowych, jednak zyskujemy najwyższą jakość przejawiającą się w trwałości, wytrzymałości i pięknym wyglądzie.

Kategorie: Budownictwo