Elektryczne urządzenia wytwarzające ciepło to nieodłączny element współczesnego życia. Czajnik elektryczny potrzebny do zagotowania wody na herbatę, kaloryfer elektryczny czy suszarka do włosów. A może grzałka turystyczna potrzebna w podróży. Grzałki są również elementem zmywarek oraz pralek, urządzeń, które zrewolucjonizowały życie ludzi.
To tylko nieliczne przykłady urządzeń, które zawierają grzałki, urządzenia wytwarzające ciepło podczas reakcji egzotermicznej. Jako nieliczne z różnorakich urządzeń posiadają stu procentową sprawność. W praktyce oznacza to ,że zwykle niemal 100 % pobranej energii elektrycznej, zamieniane jest na energie cieplną. Rozróżnia się wiele rodzajów grzałek takich jak płaska, zwojowa, czy ceramiczna charakteryzująca się bardzo niskim stopniem osadzania się kamienia. Dzięki różnym typom, grzałki znajdują zastosowanie wielu technologiach. Ale grzałki bez względu na rodzaj, posiadają we wnętrzu bardzo istotne elementy, mianowicie elementy grzejne.
Wielu ludzi uważa, że grzałka jest elementem grzejnym, lecz są oni w błędzie. Właśnie element grzejny jest częścią grzałki, a nie odwrotnie. Dokonuje się w nim przemiana energii elektrycznej na energię cieplną. Do budowy większości elementów grzejnych używa się taśmy oporowej niklowo – chromowej lub drutu. W szczególności stop niklowo -chromowy typu 80/20 jest świetnym elementem grzejnym, ponieważ charakteryzuje się znakomitą trwałością i odpornością na korozję. Grzałka więc nie posiada skomplikowanej budowy.

Aż trudno sobie wyobrazić, że tak proste urządzenie jest tak bardzo przydatne na co dzień. Więc używając dziś jakiegoś urządzenie zawierającego to grzałkę, zastanów się jak znakomitym wynalazkiem jest.

Kategorie: Informacje