Elektryczność to wyjątkowe zjawisko, dzięki któremu obecny świat działa w znany sposób. Różnego rodzaju osprzęt, urządzenia i podzespoły działają dzięki tej unikalnej formie energii. W kontekście odkryć technologicznych jest ona czymś stosunkowo nowym, gdyż została zaimplementowana tak naprawdę na początku dwudziestego wieku. Jaka więc jest historia elektryczności samej w sobie i zawodu związanego z nią?
Skąd się wzięli elektrycy?
Aby przedstawić historię tego rodzaju energii należy na początku sięgnąć do zamierzchłych czasów. Prawie trzy tysiące lat przed naszą erą, w starożytnym Egipcie ludzkość była świadoma swojego rodzaju anomalii jaką były elektryczne ryby. Badania nad elektrostatycznością były prowadzone w Grecji, Egipcie i Rzymie, aczkolwiek to Tales z Miletu jako pierwszy rozpisał swoje dokładne obserwacje na temat tego zjawiska. Niemniej jednak, sama elektryczność była zjawiskiem, które zaczęło się naprawdę rozwijać dopiero w dziewiętnastym i dwudziestym wieku. W końcu, na początku dwudziestego pojawiła się jej szeroka implementacja w wielu dziedzinach życia, a wraz z tą implementacją pojawiła się potrzeba istnienia specjalistów. Tak powstali elektrycy, którzy ze swoją specjalistyczną wiedzą na temat tej dziedziny energii są w stanie tworzyć, naprawiać i konserwować różnorodne urządzenia opierające się na niej. Elektryk jako zawód zaczął stopniowo nabierać na wartości wraz z każdym mijającym rokiem, aż w końcu, w dzisiejszych czasach jest praktycznie niezbędny w kontekście codziennego rozwoju społeczeństwa i ludzkości jako całej.
Obecnie na świecie istnieją setki tysięcy, jak nie miliony różnorodnych urządzeń, których budowa jest specjalistyczna i opiera się na wykorzystaniu energii elektrycznej, bez której po prostu będzie bezwartościowe. Warto też wspomnieć o tym, że dzięki zaawansowanemu rozwojowi technologii energia elektryczna jest wykorzystywana w więcej niż jednej dziedzinie. Często te dziedziny diametralnie różnią się od siebie, co prowadzi do tego, że zawód elektryka cechuje się ogromną liczbą specjalności. Jak więc można zobaczyć, rozwój społeczeństwa i technologii przyczynił się do szerokiego zaimplementowania energii elektrycznej w życia ludzkie.
Niezmiernie ważnym jest fakt, że dzięki elektryczności rozwój cywilizacji jest ciągle możliwy. Można zadać pytanie dotyczące tego, czy elektryczność znana dzisiaj wyjdzie kiedykolwiek z użytku, aczkolwiek odpowiedź nie będzie jasna. Jeśli możliwym jest wskazanie czegoś pewnego, to jest tym fakt, że energia elektryczna będzie zawsze niezbędna – w takiej, czy innej formie.