Taras to praktyczny i estetyczny element każdego domu. Miło się na nich przebywa, szczególnie wiosną i latem, kiedy pogoda dopisuje. Można na nich wystawić meble ogrodowe, doniczki z kwiatami, stworzyć sobie kącik wypoczynkowy, który może być także zadaszony.

Profile okapowe – zabezpieczenie tarasu przed wilgocią

profil okapowy do tarasuŻeby jednak móc przez lata korzystać z uroków tarasu to trzeba zadbać o jego odpowiednie zbudowanie. Taras nie może niszczeć, ani wymagać ciągłych konserwacji. Nie może tracić na swojej atrakcyjności, jak również na funkcjonalności. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na podłoże tarasu, szczególnie jeśli kładziemy taras drewniany. Od strony ziemi należy go zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, przez którą drewno butwieje, a metal koroduje. Taras można wykonać na wspornikach, czy też zrobić cienką wylewkę betonową np. pod położenie desek kompozytowych. Każdy taras powinien mieć wyrobiony spadek, to znaczy być położony nieco wyżej przy stronie domu, a niżej od strony ogrodu. Spadek nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, jednak sprawia, że woda deszczowa będzie spływać na trawę, a nie do wnętrza. Przydatny jest także dobry profil okapowy do tarasu. Jest to rodzaj małej, metalowej listewki, która montowana jest na zakończeniu tarasu lub balkonu. Dzięki niej woda nie będzie spływała po ściance tarasowej, a bezpośrednio na ziemię.

profil okapowy do tarasuTo mała rzecz, o której warto pamiętać, szczególnie przy balkonie. Taras jest niski i ma bezpośrednia styczność z wilgotną ziemią, więc nie jest to takie ważne. Jeśli jednak nie będzie profili na balkonie to woda będzie ściekać po ścianie tworząc nieestetyczne zacieki. Wróćmy jednak do tarasu. Powinno się do jego budowy używać materiałów, które są przystosowane do stosowania na zewnątrz, zatem są także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dobry materiał nie powinien blaknąć pod wpływem słońca, odkształcać się pod wpływem wody, czy też rysować się od mebli ogrodowych. Często używana jest zatem kostka brukowa, bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie wilgoci. Dodatkowo, często wykonuje się z niej chodniki i podjazdy, więc cały teren dookoła domu wygląda spójnie i atrakcyjnie. Popularna jest także deska kompozytowa, która wyglądem przypomina drewno, ale zawiera tworzywa sztuczne, co nadaje jej trwałości.

Dobrze zbudowany taras powinien wyglądać atrakcyjnie, jak również przetrwać lata w stanie niezmienionym. Należy zawsze zadbać o dobrą izolację przeciwwilgociową od spodu, jak również o wybór materiałów na podłoże tarasu, które nie będą podane na odkształcania, zarysowania oraz blaknięcie.