Aby piec nadmuchowy mógł poprawnie działać, należy podłączyć go do kanału kominowego. W tym celu konieczne jest wykonanie przyłącza rurowego o konkretnej średnicy. Producenci wskazują tu na rury o średnicy 120, 130 lub 150 mm – wybór odpowiedniej rury zależy tutaj od modelu pieca. Ważne jest, aby takie przyłącze było odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego powinno być wykonane ze specjalnego gatunku stali, który charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością właśnie na wysokie temperatury.

Prawidłowe działanie pieca nadmuchowego

piec nadmuchowyWarto wiedzieć, że nie każdy komin nadaje się do montażu instalacji rurowej pieca nadmuchowego. Jeżeli nie wiemy, czy nasz komin spełnia warunki, powinniśmy skontaktować się z kominiarzem, który oceni przydatność techniczną komina. Podłączenie do kanału kominowego nie jest jedynym ważnym czynnikiem dla prawidłowego działania pieca. Konieczne jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu. Pozwoli to bowiem na odpowiedni dopływ powietrza wykorzystywanego do spalania oraz właściwy nadmuch. Wentylacja powinna pochodzić więc z zewnątrz, a kratka wentylacyjna powinna spełniać odpowiednie warunki – to znaczy, że jej średnica nie powinna być mniejsza niż 250 mm. Pamiętajmy, że nie ma możliwości stosowania mechanicznej wentylacji wyciągowej, konieczny jest wentylator nadmuchowy.

piec nadmuchowyTo dlatego, że przecież więcej powietrza powinno napływać niż odpływać z pomieszczenia. Jeżeli jesteśmy przekonani, że do ogrzewania naszej hali przemysłowej chcemy wykorzystać piec nadmuchowy – cena urządzenia z pewnością pozytywnie nas zaskoczy. Piece takie nie są drogie, a odznaczają się naprawdę dobrą efektywnością. Oczywiście wszystko zależy od sprawności dmuchawy powietrza, dlatego, decydując się na piec z nadmuchem, zwróćmy uwagę na wszystkie poszczególne podzespoły wykorzystane przez producenta do budowy urządzenia. Wybierając urządzenie odznaczające się najwyższą jakością, będziemy mieć pewność jego wysokiej efektywności. A o to przecież nam chodzi. Dzięki temu taki piec nadmuchowy za pomocą paliwa stałego (poleca się suche drewno) w naprawdę krótkim czasie będzie mógł ogrzać pomieszczenie w sposób równomierny.

Producenci szacują, że rozruch urządzenia trwa zazwyczaj 15 minut i po tym czasie możemy cieszyć się już pomieszczeniem, w którym panują przyjemne warunki. Ponadto nie ma znaczenia, czy piec chodzi dzień czy noc, czy wyłączamy go na jakiś czas – nie będzie żadnych problemów z jego ponownym rozruchem, nawet zimą, gdyż nie ma możliwości zamarznięcia czynnika roboczego.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *