Obecnie bardzo wiele mówi się o ochronie środowiska i budowaniu energooszczędnych domów. Ale czy faktycznie tak się da?

Są różne techniki budowania domów, ale większość budynków jest tradycyjnie budowanych z pustaków typu siporeks lub cegieł. Rzadko kiedy słyszy się, aby w Polsce powstawały ekologiczne domy z gliny i trawy, które wcale nie są mniej trwałe, a za to bardziej ekologiczne. Jednak nie da się przekonać całego społeczeństwa do budowy domu z drewna, a tym bardziej z gliny, dlatego warto przedstawić kilka ciekawych rozwiązań, które można zastosować w już stojących budynkach.
Jedną z lepszych tego typu propozycji jest zastosowanie rekuperatora w wentylacji. Dzięki temu systemowi, który pozwala nie tylko na wentylację czy ogrzewanie pomieszczeń, ale też na odzyskiwanie energii standardowy dom jednorodzinny może odzyskać aż 70 % energii co przekłada się na oszczędność 3500 kwH rocznie! Jest to całkiem niezła ilość odzyskanej energii, a do tego dzięki temu systemowi nie musimy otwierać okien, bo zawsze w domu będzie idealnie czyste i świeże powietrze.
Sama klimatyzacja też nie jest złym pomysłem, ponieważ dzięki odpowiedniemu systemowi można oszczędzić całkiem sporo. Ponadto klimatyzację można ustawić na ciepłe lub zimne powietrze, dlatego nie trzeba dodatkowo wydawać pieniędzy na ogrzewanie. Jest to wygodny system zwłaszcza dla biur czy małych firm, które mają tylko kilka pomieszczeń.

Odpowiednia wentylacja to podstawa w każdym domu czy też biurze, ponieważ bez świeżego powietrza nie można dobrze funkcjonować. Jednak warto wybrać opcję, która nie ingeruje w środowisko i jeszcze pozwala trochę oszczędzić lub odzyskać utraconą energię.

Kategorie: Porady