Wybór wyposażenia do kuchni jest trudny, ze względu na specyfikę pomieszczenia. Mamy tam do czynienia z wyższą temperaturą niż w pozostałej części domu (ze względu na gotowanie i pieczenie), wyższą wilgotnością, jak i różnymi uszkodzeniami. Wyposażenie wnętrza ma styczność z zimnym i ciepłym jedzeniem, różnymi cieczami i środkami czyszczącymi.

Zlewozmywak z kamienia

granitowy zlewozmywakJakie tworzywo wytrzyma tak zmienne warunki? Bez wątpienia jednym z nich jest granit. W przeciwieństwie do marmuru jest on odporny nawet na działanie kwaśnych substancji, jest twardy, gładki, estetyczny. Z granitu robi się blaty kuchenne, wtedy trzeba kupić mocniejsze szafki o grubszych krawędziach, które udźwigną ciężar kamienia. Jednak na większą uwagę zasługuje wytrzymały granitowy zlewozmywak. Co wyróżnia do spośród innych? W standardowej kuchni zlew jest brzydki, szybko ściera się z niego warstwa ochronna, łatwo się brudzi. Granit nawet po wielu latach wciąż wygląda tak samo dobrze. Jego gładka faktura jest naturalnie błyszcząca, a bogata kolorystyka daje możliwość dobrania zlewu do całości. Nieporowata struktura sprawia, że zanieczyszczenia nie wnikają w głąb kamienia, a pozostają na wierzchu. Zlew granitowy wystarczy myć miękką gąbką z samą wodą lub z odrobiną płynu do mycia naczyń.

granitowy zlewozmywakSilniejsze środki nie są polecane, ponadto nie są tu potrzebne. Zlew z granitu czyści się błyskawicznie, a ze względu na to, że ma wielobarwną, jawnokrystaliczną strukturę to nie widać na nim resztek zabrudzeń. Granit to kamień, a więc jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym na uderzenia, zarysowania, czy duży ciężar. Wiadomo że do zlewu czasem wkłada się całą stertę naczyń, żeby odmokły, czy też kładzie się tam noże. Standardowy zlew z tworzywa sztucznego odkształcałby się, a rysy osłabiałyby jego warstwę zabezpieczającą. Przez to tym bardziej zanieczyszczenia przenikałyby do dalszych warstw zlewu, a całość byłaby niehigieniczna. Kwestia czystości jest bardzo ważna przy przygotowywaniu jedzenia i nie warto o niej zapominać. Zlew granitowy i jego gładka struktura nie sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Zlew granitowy będzie kosztował więcej niż zlew z tworzywa sztucznego, jednak nie trzeba go będzie wymieniać po kilku latach, bo będzie brzydki i zniszczony.

Do tego jest higieniczny, łatwy do uprzątnięcia, dobrze się prezentuje, jest bardzo elegancki. Taki zlew będzie ozdobą każdej kuchni, szczególnie nowoczesnej, z solidnymi, modnymi meblami. Jeśli dobierze się do niego pasujące blaty z granitu to całość będzie wręcz rewelacyjna.

Kategorie: Wyposażenie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *