Drewno to idealny materiał konstrukcyjny. Z jednej strony jest twardy i odporny na zniszczenia, z drugiej łatwo poddaje się obróbce. Może być bardziej giętki lub bardziej sztywny, o jasnej lub ciemnej barwie – wszystko zależy od jego gatunku. Odpowiednio zabezpieczony i zakonserwowany może przetrwać kilkadziesiąt lat i więcej – są w końcu zabytkowe drewniane kościoły.

Co można zrobić jeszcze z drewna?

domek z drewnaDrewno można także malować i lakierować. Nic więc dziwnego, że od wielu wieków drewno wykorzystywane jest w budownictwie, co więcej – znowu pojawia się trend dotyczący budowy domów z drewna. W końcu są one ekologiczne, zapewniają dobrą izolację cieplną i specyficzny mikroklimat. Idealnie pasują nie tylko do rejonów górskich (charakterystyczne góralskie chatki w regionalnym stylu), czy leśnych, ale widuje się je też na przedmieściach dużych miast. Jakie konstrukcje z drewna można postawić na swojej działce? Największe będą oczywiście nowoczesne domki drewniane całoroczne w mazowieckim. To domek, w którym jak sama nazwa wskazuje, można mieszkać przez cały rok. Ma on odpowiednią izolację, system grzewczy, jest podłączony do kanalizacyjnego systemu lub do przydomowej oczyszczalni ścieków.

wiejski domek Dom z drewna to może być dom szkieletowy lub dom z bali. Wbrew pozorom w środku nie musimy mieć drewnianych podłóg, ścian i sufitów – można wykończyć wnętrza jak tylko chcemy. Na działce można postawić też domek letniskowy. Ma on niewielki metraż, maksymalnie kilka pomieszczeń, jest parterowy. Do wyboru są domki trwale związane z gruntem, jak i te mobilne. Własny domek letniskowy położony w pięknej okolicy będzie idealnym miejscem spędzania wakacji. Jednorazowo to duży wydatek, ale jeśli się popatrzy na rosnące ceny noclegów w hotelach to widać, jednak że się opłaca. Obok domku można postawić garaż lub wiatę garażową. Garaż jest konstrukcją zamykaną, ma trzy ściany, dach oraz bramę wjazdową z przodu. Wiata to jedynie zadaszenie, czasem jest też zabudowana jedna ściana. Często łączy się ją z drewutnią czy składzikiem na węgiel. Ostatnia konstrukcja to domek na narzędzia. Nie zawsze da się je upchnąć w garażu, czy piwnicy. A tak będą zawsze pod ręką kiedy się ich potrzebuje.

Drewniany składzik wtopi się w ogrodowe otoczenie i może być nawet jego ozdobą. Jak widać drewno to bardzo uniwersalny materiał konstrukcyjny, który można wykorzystywać do budowy rozmaitych rzeczy. Domki całoroczne oraz letniskowe, garaże oraz wiaty, jak i składziki czy inne będą atrakcyjnie wyglądały, a do tego będą trwałe oraz funkcjonalne.

Kategorie: Budownictwo