Granit to najmocniejszy budulec wykorzystywany w budownictwie. Jest niezwykle odporny na wszelkie niesprzyjające warunki pogodowe oraz uszkodzenia. Kostki granitowe nie kruszą się, nie rysują i są wytrzymałe na mocniejsze uderzenia. Chodniki czy place z nich wykonane są trwałe, a przy odrobinie kreatywności będziemy w stanie zaaranżować piękne wzory, jako że granit można ubarwiać na różne kontrastowe kolory.
Odporna i solidna kostka granitowa
Jest to materiał ekskluzywny, jednak powszechnie dostępny. Bez problemu uda nam się znaleźć w większych miejscowościach taki materiał, jakim jest kostka granitowa Łódź, Warszawa, Poznań czy Kraków to kilka przykładów, w których znajdziemy zarówno bogato wyposażone hurtownie, jak i ekipy budowlane. Jak wygląda układanie kostki granitowej? Identycznie, jak w przypadku innych materiałów wykorzystywanych do budowy nawierzchni. Zaczynamy od przygotowania wykopu. Musimy określić kształt powierzchni oraz jej wymiary. Dobrym sposobem na to jest wbicie w grunt prętów i nawinięcie na nie sznurków, które będą otaczały podbudowę. Mając wytyczoną przestrzeń, przystępujemy do robienia wykopu. Jego głębokość zależy od rodzaju gruntu, grubości kostki oraz od tego, do jakiego celu służyć będzie nam przygotowywana nawierzchnia. W przypadku gruntów przepuszczalnych kostki o wymiarach 4/6 centymetrów wymagają wykopu o 15 centymetrach głębokości. Z kolei miara 8/10 centymetrów oznacza dół głęboki na 20 centymetrów.
Grunty nieprzepuszczalne z kolei zakładają wykopy głębokie na 35 centymetrów w przypadku kostki 4/6 centymetrów lub 40 centymetrów, jeśli kostka ma wymiary 8/10 centymetrów. Jeśli układamy granit bezpośrednio na gruncie, należy przygotować podsypkę ze żwiru kamiennego lub z tłucznia i dokładnie ją ubić. Pamiętajmy, że jeśli tworzymy nową nawierzchnię w tym samym miejscu, w którym była poprzednia, starą możemy rozbić na kawałki i użyć jako podbudowy. Mając gotową podbudowę, należy ułożyć krawężniki. Kładziemy je wzdłuż wykonanego wykopu na chudym betonie lub podsypce z piasku i cementu. Następnie przechodzimy do tworzenia podkładu. Jego grubość zależy od wymiarów kostki. Na gotowym podkładzie kładziemy kostki. Układamy je jedna obok drugiej i każdą bryłę dobijamy gumowym młotkiem. Postęp prac regularnie sprawdzamy poziomicą. Pamiętamy o zachowaniu kilkumilimetrowych odstępów, które po ułożeniu całej nawierzchni zasypujemy piaskiem lub żwirem granitowym.
Na koniec zalewamy całość wodą, by wytworzyć warstwę przepuszczalną. Budowa granitowej nawierzchni jest podzielona na kilka etapów, a każdy z nich wymaga precyzji i fachowego podejścia. Dlatego warto zlecić prace tego typu profesjonalistom.