Najpopularniejszym mocowaniem wykorzystywanym do łączenia betonu z innym materiałem, są kotwy stalowe. Dostępne są w bogatym wyborze, dlatego warto przed zakupem zapoznać się z parametrami technicznymi poszczególnych produktów. W ofertach znajdziemy między innymi kotwy stalowe sworzniowe. Jak one działają? Taka kotwa posiada specjalny pierścień. Gdy wbijamy kotwę w wywiercony otwór, ten pierścień nie może przejść przez niego, ale w tym momencie my dokręcamy nakrętkę, dzięki czemu korpus kotwy wysuwa się.
Jak montuje się kotwę do betonu
Tym sposobem trzpień wpływa na pierścień, który zaczyna idealnie przylegać do otworu. Dzięki temu kotwa idealnie łączy dwa elementy z różnych materiałów ze sobą. Takie kotwy rozporowe mogą być stosowane w kontakcie z betonem niezarysowanym, ponieważ nie powodują żadnych jego uszkodzeń podczas wbijania. Kotwy rozporowe do betonu niezarysowanego zapewniają odpowiednie przenoszenie obciążeń. Sam montaż takiej kotwy jest naprawdę prosty – wbijamy ją bowiem młotkiem i wystarczy już kilka uderzeń, aby kotwa znalazła się w całości we właściwym miejscu. Do dokręcania nakrętki najlepiej posiadać odpowiedni klucz, dzięki czemu praca przebiegnie szybko i naprawdę sprawnie.
Taka kotwa rozporowa do betonu sprawdzi się przy mocowaniach konstrukcji stalowych, elementów schodów, różnego rodzaju słupów, a także w łączeniu elementów drewnianych z betonem. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele – jest to zatem produkt uniwersalny, który będzie nam odpowiadał w wielu różnych sytuacjach. Możemy zatem na przykład zrobić sobie zapas kotew tego typu, ponieważ nawet jeżeli nie zużyjemy wszystkich przy konkretnych pracach remontowo-budowlanych, z całą pewnością przy kolejnych zadaniach będą one również przydatne. Oczywiście jeśli beton nie jest w idealnym stanie, wówczas lepiej wybrać inne produkty, na rynku dostępne są specjalne stalowe kotwy pierścieniowe do betonu zarysowanego, które z pewnością będą dobrym wyborem. Jednak stojąc przed zakupem kotew, pamiętajmy, żeby kierować się najlepiej do autoryzowanego dystrybutora wyrobów sprawdzonego producenta.
Wówczas będziemy mieć pewność, że dane kotwy charakteryzuje oczekiwany poziom wytrzymałości oraz trwałości. W przypadku kotew nieposiadających odpowiednich certyfikatów oraz aprobat technicznych, dokonujemy ich montażu na własne ryzyko. Lepiej jednak jest stawiać na certyfikowane produkty, ponieważ ilość testów, które przeszły przed wyjściem na rynek materiałów budowlanych, potwierdza ich najwyższą jakość oraz świetne parametry techniczne.
0 komentarzy