Dobrej jakości ogrodzenie powinno być wykonane z mocnego, trwałego materiału, który nie będzie z biegiem lat korodował, odkształcał się, tracił na estetyce. Najczęściej są zatem wybierane ogrodzenia metalowe, rzadziej ogrodzenia drewniane, o które trzeba bardziej dbać (okresowo konserwować).
Montaż ogrodzeń i solidne podstawy
Jednak sam wybór dobrego ogrodzenia to nie wszystko. Ważne jest także to, żeby je prawidłowo zamontować. Jak powinien przebiegać montaż ogrodzeń na terenie Gliwic? To na pewno zależy od tego, z jakim rodzajem płotu mamy do czynienia. Jeśli mamy ogrodzenie panelowe to ważne jest wykonanie betonowej podmurówki oraz mocne połączenie poszczególnych paneli. W podmurówce ,,zatopione” są słupki ogrodzeniowe, wpływa ona również na trwałość i stabilność ogrodzenia. Przęsła ogrodzenia łączy się metalowymi śrubami. Muszą być one dobrze przykręcone, żeby panele nie ruszały się. Jeśli mamy ogrodzenie gabionowe to montaż wygląda podobnie. Najpierw należy zabetonować stalowe wzmocnienia ogrodzenia. Potem do słupów dostawia się kolejne elementy siatki metalowej i łączy się je ze sobą. Możliwe jest łączenie w linii prostej i pod kątem, na krawędzi działki. Siatka stawiana jest z dwóch stron. A pomiędzy przęsłami są jeszcze małe przedziałki, więc takie ogrodzenie składa się jakby z wielu metalowych klatek.
Jak całość jest zamontowana to klatkę wypełnia się kamieniami, grysem, łupkami, czy sztucznym szkłem i zamyka się je od góry. Połączenie metalu i kamienia daje nam pewność, że takie ogrodzenie będzie trwałe, a także zapewni nam izolację akustyczną od strony drogi. Najłatwiejsze jest założenie siatki ogrodzeniowej. Tutaj wykonuje się małą podmurówkę betonową, choć w wersji budżetowej niektóre osoby nawet tego nie robią. Potem na rogach działki stawia się metalowe słupki, wmurowane w podłoże, a następnie rozwija się siatkę wokół nich. Przy słupkach można dołożyć dodatkowe łączenia z drutu, żeby siatka się nie przesuwała. Jeśli chodzi o ogrodzenia betonowe to ich montaż jest bardzo łatwy. Gotowa, betonowa podmurówka i przęsła płotu posiadają wypukłości i wgłębienia dzięki którym jedna część jest wkładana w drugą. Całość dobrze się trzyma bez dodatkowych łączeń. Jedyne o co trzeba zadbać to wykonanie wykopu to wsadzenia gotowej podmurówki. Jak widać, montaż ogrodzeń nie jest trudny.
Wystarczy przygotować dobrą podstawę i zadbać o mocne przykręcenie śrub lub wsadzenie jednej części płotu w drugą, w przypadku ogrodzenia betonowego. Każdy może samodzielnie zająć się takimi pracami z ogrodzeniami.