Architektura ogrodowa zaczęła odgrywać coraz to ważniejszą rolę w ostatnich latach. Niegdyś ogrody były miejscem do którego nie przywiązywało się większej wagi, czy też wykorzystywano je w celach praktycznych takich jak chociażby uprawa roślin. W dzisiejszych czasach ich rola się znacznie zmieniła i stały się one miejscami wypoczynkowymi, o których wygląd zdecydowanie się dba.

Pergole w aranżacji tarasu

pergola tarasowaJednym z częściej stosowanych rozwiązań są wszelkiego rodzaju pergole, które znakomicie można połączyć z zielenią, aby stworzyć niesamowite aranżacje. Pergole najczęściej wykonuje się z drewna naturalnego, dzięki czemu są one kompletnie przyjazne dla środowiska naturalnego. Gatunek wykorzystywanego drewna zależy od tego jaki kolor chcemy uzyskać, aby dopasować taki obiekt do okolicy, lub roślin jakie mamy zamiar na niej hodować. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z rodzimych gatunków drzew, dzięki czemu utrzymuje się naturalność takiej konstrukcji, a jej wygląd będzie się świetnie komponował z okoliczną florą. Przy ciemniejszych projektach można wykorzystać takie drzewa jak dąb, czy kasztach, z kolei przy jaśniejszych takie jak sosna, czy też świerk. Daje to ogromne możliwości, gdyż ilość kompozycji ogrodowych jakie można uzyskać z takim obiektem jest praktycznie nieskończona.

pergola tarasowaOstatnią modą jest pergola tarasowa, która znajduje się bezpośrednio przy budynku mieszkalnym. Często jest ona elementem zadaszającym taras, lub też go osłaniającym. W takim przypadku często hoduje się na nim winorośl, czy też bluszcz. Daje to doskonały efekt wizualny, ale także zapewnia znacznie świeższe powietrze na tarasie. Zarówno winorośl, jak i bluszcz przeprowadzają bardzo intensywną fotosyntezę, dzięki czemu na bieżąco dostarczają świeżego tlenu, dzięki czemu ludzie czują się lepiej w okolicy takiej pergoli. Aranżacje wykorzystujące tarasy wykonane z naturalnych materiałów w połączeniu z pergolami dają bardzo przyjazny dla oka efekt wizualny. Warto jednak pergolę usadowić w takim miejscu, gdzie będzie w okolicy odrobina zieleni. Szczególnie gdy planujemy hodować na niej różne gatunki roślin.

Tego typu obiekt najlepiej komponuje się z roślinnością i innymi elementami drewnianymi, dlatego też takie kompozycje są jak najbardziej wskazane. Często wykorzystuje się je także jako portale architektoniczne przy różnego rodzaju drużkach ogrodowych. W takim wypadku ważne jest uzyskanie idealnej symetrii, dzięki czemu takie przejście będzie wydawać się solidnie zaplanowane i wywoływać bardzo przyjemne doznania estetyczne.

Kategorie: Ogrody