W czasie wyładowań atmosferycznych najczęściej zwraca się uwagę na zjawiska im towarzyszące, takie jak silne opady czy porywisty wiatr. Jednakże największym niebezpieczeństwem są niszczycielskie pioruny. Energia pojedynczego pioruna mieści się często w zakresie od 30 do nawet 150 kA, a w czasie uderzenia całkowita energia odpowiada miesięcznemu zużyciu prądu przez pojedyncze gospodarstwo domowe!
Dobrze wykonana instalacja
Jak uchronić się przed tak potężną siłą i nie doprowadzić tym samym do pożaru instalacji bądź uszkodzenia sprzętu elektrycznego w domach? Przede wszystkim należy brać pod uwagę założenie na budynku mieszkalnym instalacji odgromowej. Jeśli mieszka się w Krakowie bądź jego okolicach warto zdecydować się na ofertę sprawdzonego wykonawcy, który zapewni odpowiednią ochronę budynku przed działaniem silnych wyładowań atmosferycznych. Specjaliści, którzy zakładają niezawodne instalacje odgromowe w Krakowie jak i w całej Polsce muszą posiadać odpowiednie uprawnienia elektryczne. Z powodu coraz częściej występujących zjawisk burzowych na terenie nie tylko województwa małopolskiego, lecz również całej Polski, zalecane jest wyposażenie domu właśnie w takie zabezpieczenie. Czym grozi niezastosowanie ochrony odgromowej na budynku mieszkalnym?
Może to przede wszystkim doprowadzić do uszkodzeń w postaci pęknięć czy nadkruszeń konstrukcji budynku, porażeniem mieszkańców domu lub wywołania niebezpiecznego pożaru w czasie wyładowania atmosferycznego. Jak jest zatem zbudowana instalacja odgromowa i na czym dokładnie polega jej działanie? Jednym z głównych elementów są iglice dachowe, które mają za zadanie odebrać energię elektryczną w postaci pioruna. Z ich pomocą, czyli zwodów pionowych jak i przy pomocy zwodów poziomych, czyli zazwyczaj stalowych drutów prąd zostaje odprowadzony w niższe części budynku. Przy pomocy takiej siatki, która okala konstrukcję budynku, jest się w stanie zabezpieczyć instalację elektryczną oraz ukierunkować działanie pioruna, tak aby nie celował w elementy budynku. Niezawodna instalacja odgromowa pozwala na zneutralizowanie potężnej dawki energii elektrycznej, za pomocą odpowiednio zaprojektowanego uziemienia instalacji. Druty z dachu i z elewacji muszą być połączone albo z metalowym zbrojeniem, występującym w fundamentach budynku, lub jeśli nie ma takiej możliwości, powinny posiadać odprowadzenia w postaci uziomów poziomych, okalających cały budynek bądź w postaci wbitych w ziemię prętów. Wybór sposobu uziemienia instalacji jest uzależniony od ustaleń wykonawców wraz z klientem.
Jeśli chce się stawiać na maksimum bezpieczeństwa, jako właściciel budynku mieszkalnego warto zdecydować się na instalację odgromową. Pozwoli to nie tylko na zapewnienie ochrony jego mieszkańcom, lecz również pozwoli zapobiegać stratom związanym z aktywnością burzową, coraz bardziej nasilającą się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.