Każda rzecz z czasem będzie wymagała naprawy lub okresowej konserwacji. Nie inaczej jest z ogrodzeniami. Są one wykonywane z różnych materiałów, dlatego też wymagają innego podejścia. Warto jest wiedzieć co możemy zrobić z uszkodzonym ogrodzeniem, czy z takim, które straciło już swój blask.
Nowoczesne ogrodzenia i dbałość o nie
Modne nowoczesne ogrodzenia można podzielić ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Zacznijmy od ogrodzeń drewnianych. Ich naprawa jest akurat bardzo łatwa. Wykorzystuje się do niej szpachlę do drewna, czyli rodzaj zaprawy z dodatkiem wiórów drzewnych. Dzięki nim wypełnimy wszelakie ubytki w ogrodzeniu. Jeśli chodzi o utratę koloru to najlepiej jest wybrać lakierobejcę lub zwykłą bejcę. Dobrana będzie ona do rodzaju i koloru drewna, dzięki czemu odświeżymy wygląd ogrodzenia. Najważniejsza jest okresowa pielęgnacja ogrodzenia drewnianego. Jeśli od początku będzie ono dobrze zabezpieczone i okresowo będziemy sprawdzać jego stan i pokrywać go nowa warstwą bejcy to z pewnością będzie bam służyć przez wiele lat. Jeśli mamy siatkę leśną czy inne ogrodzenie metalowe to najważniejsze jest dbanie o to, by w ogrodzenie nie wdała się rdza. Szybko się ona rozprzestrzenia, a zaatakowane elementy zostają osłabiane. Wtedy musimy nabyć specjalny środek mający usunąć rdzę i zabezpieczyć metal przed dalszym korodowaniem.
Jeśli siatka została przerwana to można wyciąć brakujący kawałek z z dodatkowego fragmenty siatki i przy pomocy drutu zakryć uszkodzenie. Jeśli jeden fragment siatki jest uszkodzony to można zakończyć ogrodzenie na słupku wcześniej, odciąć uszkodzoną siatkę a następnie nawijać ją wokół sąsiadujących słupków. Ogrodzenia betonowe można naprawić podobnie jak drewniane. Przydatna będzie szpachla do betonu, którą nakłada się bardzo szybko. Można także przeprowadzić zabieg hydrofobizacji betonu, dzięki czemu będzie on odporny na działanie wody. Ogrodzenia gabionowe w zasadzie nie powinny się niszczyć. Metalowa klatka, czyli podstawa i ramka gabionów raczej jest stabilna i nie będzie się odkształcać. Kamienie można po prostu wymienić jeśli przestaną wyglądać dobrze. Najważniejsze przy naprawie ogrodzeń jest szybka reakcja. Nie warto zwlekać aż siatka cała się wygnie, ogrodzenie panelowe skoroduje, a drewniane będzie wyblakłe i bez koloru.
Lepiej jest zadbać o okresową konserwację, która przedłuży żywotność naszego ogrodzenia i zaoszczędzi nam późniejszych kłopotów. Konserwacja nie zajmuje nam tyle czasu i jest o wiele tańsza, niż naprawa nowoczesnego ogrodzenia, o czym warto pamiętać.
0 komentarzy