Rynek budowlany w Polsce przeżywa w ostatnim czasie prawdziwe ożywienie. Z roku na rok powstaje coraz więcej nowych inwestycji. Są to inwestycje podejmowane zarówno przez prywatnych inwestorów, jak i przez firmy deweloperskie.

Pierwszym zadaniem, jakie stanie przed inwestorem, który marzy o wybudowaniu domu lub innego budynku będzie wybór projektu. Biuro projektowe ma do zaprezentowania całe spektrum różnych projektów domów i budynków. Największą popularnością cieszą się projekty domów jednorodzinnych. Dominują tutaj projekty domów jednorodzinnych parterowych z użytkowym poddaszem. Cała parterowa część budynku jest przeznaczona na strefę dzienną, zaś poddasze jest przeznaczone na sypialnie i pokoje dla dzieci. W większości takich projektów rezygnuje się całkowicie z możliwość budowy piwnic, na rzecz pomieszczenia gospodarczego. Parter budynku zazwyczaj jest połączony z garażem. Wybrany projekt inwestor może dostosować do swoich potrzeb. Możliwe jest naniesienie zmian w projekcie według indywidualnych wskazań inwestora.
Jeżeli chodzi o projektowanie budynków użyteczności publicznej, to tutaj przed inwestorami postawione zostało już o wiele trudniejsze zadanie. Projekty budynków użyteczności publicznej podlegają surowym normom związanym z koniecznością zagwarantowania bezpieczeństwa wszystkim osobom, które mają przebywać w takim budynku. Obowiązują więc surowe normy pożarowe, konieczność zachowania określonej ilości drzwi ewakuacyjnych, zapewnienia odpowiedniej ilości łazienek, odpowiedniej szerokości schodów itp.

Architekci, którzy zajmują się tworzeniem tego typu projektów muszą się zapoznać z obowiązującymi przepisania prawa w kwestii projektowania tego typu budynków, pod rygorem nieodebrania budynku przez właściwy organ administracyjny.

Kategorie: Informacje