Do ogrzewania domów coraz częściej stosuje się pompy ciepła – te do swojego działania oprócz energii elektrycznej wykorzystują zasoby energii naturalnej – najczęściej wodę, energię z gruntu lub z powietrza.

Jaką pompę ciepła wybrać?

pompa ciepłaChoć wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła, za najlepsze technicznie rozwiązanie uważa się pompę sprężarkową, która działa podobnie co domowa chłodziarka (oczywiście cel pracy jest inny: tutaj dążymy do grzania), wykorzystując do działania sprężarkę mechaniczną. Sprężarkowa pompa ciepła odznacza się wysoką efektywnością energetyczną, dlatego jest jednym z najbardziej popularnych typów pomp. Pompy ciepła – Lublin to także pompy absorpcyjne oraz termoelektryczne. W przypadku pomp absorpcyjnych, mowa jest tu o urządzeniach, które do swojej pracy wykorzystują sprężarkę termiczną – to rozwiązanie sprawdza się w miejscach, w których mamy ograniczony dostęp do energii elektrycznej. Niestety wydajność tych urządzeń jest niższa niż sprężarkowych pomp ciepła. W zamian możemy liczyć na niewielką awaryjność, gdyż pompa absorpcyjna do swojego działania nie wykorzystuje niemal żadnych elementów mechanicznych.

pompa ciepłaJeśli chodzi o pompy termoelektryczne, ich popularność jest najmniejsza, gdyż charakteryzują się najsłabszą efektywnością wśród wymienionych typów pomp. Mimo tego, można je znaleźć w niektórych miejscach, gdyż odznaczają się cechami, których nie mają pozostałe pompy – a mianowicie małą wagą, sprawnym działaniem niezależnie od położenia, a także tym, że do ich pracy nie jest konieczne używanie czynników pośredniczących. Decydując się na pompę ciepła, powinniśmy najpierw określić nasze zapotrzebowanie na moc cieplną. Samo projektowanie pompy należy powierzyć doświadczonemu inżynierowi. Ten, wybierając dolne i górne źródło ciepła, dobierze odpowiednią temperaturę wrzenia i skraplania czynnika pracującego. Jako dolne źródło ciepła, najczęściej wykorzystuje się grunt – zwłaszcza wilgotny, gliniasty. Przy powierzchni ziemi korzysta się z energii z promieniowania słonecznego, zaś z głębi gruntu – z energii geotermalnej. W zależności od tego, zainstalować należy kolektory poziome lub pionowe. Kolejnym źródłem ciepła może być powietrze, jednak decydując się na to rozwiązanie, należy mieć na uwadze, że przy ujemnych temperaturach pompa ciepła może działać mniej efektywnie.

Ostatnim z proponowanych źródeł ciepła jest woda – instalując na dnie zbiornika wodnego (na przykład stawu) wymiennik ciepła z chłodziwem, możemy liczyć na uzyskanie efektywnej ilości ciepła (gdyż w zbiornikach woda na dnie ma zazwyczaj temperaturę 8 st. C), jednak należy tu mieć na uwadze fakt, że w przypadku małych zbiorników, wymiennik może za bardzo wychłodzić zbiornik, co jest zjawiskiem niekorzystnym dla żyjących tam zwierząt.