Wentylacja przez wiele lat uważana była za system dedykowany wyłącznie uprzywilejowanej grupie odbiorców. Na wentylację stać było właściwie niewielu, ponieważ nie tylko sam montaż wpisywał się w jej koszty, ale również utrata ciepła, które wraz z wentylowanym powietrzem odpływa poprzez kanał na zewnątrz budynku.
<
Jednocześnie coraz głośniej zaczęło robić się o skutkach złej wentylacji. Zaczęto podkreślać, że zła wentylacja to pleśń w domu, czy zbyt wilgotne powietrze, które prowadzą między innymi do alergii czy chorób układu oddechowego.
układ wentylacyjnyTo wszystko sprawiło, że zaczęto poszukiwać sposobów, aby wentylacja nie była taka droga. I okazało się, że taki sposób jest. Odpowiedzią na zbyt dużą utratę ciepła stała się rekuperacja, będąca sposobem na rzeczywiste odzyskiwanie ciepła. Ciepło, które wraz z powietrzem wydostaje się przez kanały wentylacyjne, jest odzyskiwane i przekazywane do układu wentylacji, który wykorzystuje je do ogrzania czy schłodzenia świeżego powietrza. Dziś rekuperacja bardzo często łączona jest z gruntowymi wymiennikami ciepła.
Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie, które pozwala wykorzystać pojemność cieplną gruntu do zmniejszenia wahań temperatury powietrza dostarczanego instalacją do wewnątrz budynku. Oprócz tego, że latem pomaga chłodzić a zimą ogrzewać powietrze, wymiennik taki redukuje poziom bakterii i grzybów i dba o optymalne nawilżenie powietrza, dowilżając je zimą i osuszając je latem.

Jak więc widzimy, wentylacja wciąż tak samo zdrowa, staje się też coraz bardziej oszczędna.

Kategorie: Porady