Łańcuchy transportowe, zwane również odciągami, to niezwykle mocne i wytrzymałe elementy służące do zabezpieczania wyjątkowo dużych ciężkich ładunków. Stosowane są w transporcie, logistyce, na budowie, na statkach oraz w przemyśle wojskowym. Spośród dostępnych na rynku artykułów tego typu, łańcuchy do transportu są najtrwalszymi i najmocniejszymi narzędziami.

Solidne i mocne łańcuchy transportowe

Ciężar na statkuMogą być jedno- lub dwuczęściowe. Można na nich zastosować specjalne haki i ogniwa skracające, dzięki którym możliwa jest regulacja długości. Odciągi łańcuchowe składają się z trzech kluczowych elementów. Pierwszy to napinacz grzechotkowy odpowiadający za naprężenie łańcucha. Drugi komponent to sam łańcuch klasy 8 lub 10. Jego końce wyposażone są w haki sworzniowe. Łańcuch mocowany jest do napinacza lub używa się go jako osobnego elementu. Z kolei wspomniane wcześniej haki skracające umożliwiają regulację długości łańcucha, dzięki czemu odciąg ma uniwersalne zastosowanie. Jego modułowa budowa umożliwia różne układy i konfiguracje. Z dostępnych komponentów możemy zrobić odciąg jedno- lub dwuczęściowy, wyposażony w jeden lub dwa haki oraz ustawić łańcuch na dowolną długość. Tak jak wszystkie inne narzędzia techniczne wymagające niezawodnej solidności, tak i odciągi łańcuchowe muszą spełniać normę PN-EN. W tym przypadku będzie to artykuł „Mocowanie ładunków. Bezpieczeństwo. Część 3: Odciągi łańcuchowe”, który opisuje, jak ma wyglądać ich konstrukcja. Wielu producentów podkreśla, że ich produkty posiadają współczynnik bezpieczeństwa 2:1.

Wspinaczka górskaCo to oznacza? W ustalonych warunkach łańcuchy są w stanie wytrzymać podwójnie większe obciążenie, niż zakłada mocowanie. Warto więc zwracać uwagę na skalę tego współczynnika. Każda sztuka łańcucha transportowego posiada zamocowaną na stałe tabliczkę z określonymi parametrami produktu. Znajdują się na niej informacje dotyczące zdolności mocowania, nominalnej siły napięcia STF oraz normy, jaką spełniać musi odciąg i numer jego certyfikatu. Producenci do każdej sztuki produktu dołączają również świadectwo jakości, które potwierdza zgodność odciągu łańcuchowego z wymaganą normą. Kupując więc produkt od rzetelnego wiarygodnego producenta, mamy pewność, że inwestujemy w bezpieczny, solidny i legalnie dopuszczony do dystrybucji towar.

Warto zapoznawać się z wszelkimi udostępnionymi informacjami o parametrach technicznych odciągów. Transport i zabezpieczanie ciężkich ładunków to odpowiedzialna czynność, która wymaga profesjonalnego niezawodnego sprzętu. Musimy mieć absolutną pewność, że nabywamy produkt od rzetelnego, sumiennego wykonawcy.