Funkcjonowanie w branży budowlanej wiąże się z koniecznością spełnienia całej masy wymogów i przestrzegania konkretnych regulacji. Jednym z najważniejszych elementów, który często jest zaniedbywany, jest fakt, że miejsce budowy musi być odpowiednio zabezpieczone. Wiąże się to z tym, że istnieje ryzyko wkroczenia osób postronnych na plac budowy.

Ogrodzenie z siatki

ogrodzenie budowlanePrzebywanie na nim wiąże się z dużą ilością zagrożeń pochodzących od różnych źródeł, których taka osoba może nie być świadoma. Dlatego też właściwe oznaczenie i odgrodzenie placu budowy jest ważną kwestią. Przede wszystkim należy wykonać to w sposób widoczny i obejmujący cały obwód placu budowy, oczywiście z pominięciem koniecznych wjazdów i przejść. Do tego celu wykorzystuje się specjalne ogrodzenia budowlane, które mogą występować w bardzo różnej formie. Oczywiście zależne jest to od wielkości budowy i poziomu zagrożenia z niej wynikającego. Przy małych inwestycjach nie jest konieczne korzystanie z rozwiązań bardzo wytrzymałych, które uniemożliwiały by wjazd nawet pojazdom. Często przy budowie małego budynku takiego jak dom, czy jakiś mniejszy sklep w zupełności wystarczy ogrodzenie pokroju siatki leśnej, co jest rozwiązaniem niesamowicie tanim, które przy okazji nie nadwyręży budżetu przeznaczonego na inwestycję tego typu. Siatkę ogrodzeniową tego typu montuje się na wbitych w ziemie drewnianych, metalowych lub betonowych palach co umożliwia wykonanie za jej pomocą praktycznie dowolnego kształtu.

ogrodzenie budowlaneMożna zdecydować się na różne ogrodzenie budowlane – cena ich może się znacznie różnić zależnie od wykorzystywanego rozwiązania. Tego typu siatka jest najtańszym rozwiązaniem jakie można znaleźć i sprawdza się ona przy małych inwestycjach. Większe konstrukcje wymagają jednak solidniejszych opcji. Do tego celu wykorzystuje się przenośne ogrodzenia betonowe, czy też stalowe. Rozwiązanie betonowe to typowe ogrodzenie panelowe, które składa się bezpośrednio na miejscu budowy. Wersja stalowa umieszczana jest na specjalnych nóżkach lub pomiędzy cokołami wypełnionymi piaskiem lub wykonanymi z betonu. Uniemożliwia to przesunięcie takiego ogrodzenia, a jego przekroczenie staje się bardzo trudne nawet dla pojazdów mechanicznych. Takie rozwiązania stosuje się przy większych inwestycjach, gdzie zabezpieczenie miejsca budowy jest bardzo ważną kwestią.

Służy ono także ochronie przed osobami chcącymi celowo wkroczyć na teren placu konstrukcyjnego w celu popełnienia kradzieży. Nim solidniejsze ogrodzenie tym jego przekroczenie będzie trudniejsze, dlatego też warto zainwestować nawet w te droższe opcje.

Kategorie: Budownictwo