Okleiniarki oraz frezarki są urządzeniami zasilającymi przemysł stolarski lecz nie tylko. Wykorzystywane są również przez wiele innych rodzai branż oraz przemysłu. W zależności od zastosowania i właściwości jakie posiadają frezarki, ponieważ istnieje ich wiele rodzajów używane mogą być do kompletnie odrębnych czynności.

Do czego służą okleiniarki oraz frezarki?

okleinaOkleiniarka, jak jej sama nazwa może wskazywać, służy do oklejania obrzeży i krawędzi, a także całych powierzchni materiałów. Najczęściej drewna i wyrobów drewnopodobnych ale niekiedy okleja się także wyroby plastikowe oraz metalowe. Dzieli się ona na dwa główne typy, są nimi okleiniarki prosto oraz krzywoliniowe. Okleiniarka prostoliniowa służy przede wszystkim do obróbki obrzeży prostych, natomiast krzywoliniowa najczęściej wykorzystywana jest do frezowanie i oklejania brzegów o różnorodnym, niekonwencjonalnym kształcie. Dzięki wielu zastosowaniom narzędzia te idealnie sprawdzają się w obiektach przemysłowych, mniejszych firmach, jak i podczas oklejania materiałów o nietypowych kształtach na zamówienie. Nowoczesne i innowacyjne maszyny posiadają także możliwość dostosowywania samodzielnie tempa i rodzaju pracy poszczególnych agregatów zastosowanych do budowy okleiniarki.

frezarkaOkleiniarka ręczna przede wszystkim służy do oklejania i obróbki krawędzi i miejsc, do których maszyna mogłaby nie dotrzeć. Istnieją również narzędzia oklejające zawierające element pozwalający na frezowanie wstępne danych materiałów poddanych obróbce. Frezowanie polega oszlifowaniu oraz sfrezowaniu wystających i niepotrzebnych elementów, jakie znajdują się na krawędziach płyt. Frezarki należą więc do rodziny urządzeń, bez których nie można by wykonać czynności, takich jak skrawanie powierzchni. Frezowanie doskonale wpływ ana estetyczny wygląd oklejanych paneli oraz innych przedmiotów. Maszyna ta również nie zanieczyszcza krawędzi materiału podczas jego cięcia. Czynność ta zapewnia także możliwość regulowania poziomu chropowatości obrabianego materiału. Frezy różnią się zazwyczaj od siebie takimi elementami jak kształt oraz forma. Istnieją frezy ślimakowe, walcowe, a także kątowe.

Frezarka do naroży przeznaczona jest natomiast do odcinania zbędnych naddatków znajdujących się na powierzchni obrzeża płyty. Oklejanie i frezowanie krawędzi płyt oraz wielu rodzai mebli nie tylko wpływa na ich unikalny i estetyczny wygląd lecz również zapewnia bezpieczeństwo i spełnia funkcje ochronna, ponieważ poprzez oklejanie obrzeży zabezpieczamy meble oraz na przykład drzwi przez zniszczeniem.

Więcej na www.optimat.pl