Rynek pracy potrafi zweryfikować nasze zawodowe wybory i ścieżki kariery. Często zdarza się, że musimy zdobyć dodatkowe kwalifikacje, by móc wykonywać upragniony zawód, lub całkowicie się przebranżowić i wyspecjalizować w czymś zupełnie dla nas nowym. Na szczęście nie ma się czego obawiać. Mnóstwo szkół policealnych i zawodowych stoi przed nami otworem, każda oferuje rozmaite kursy i szkolenia w odmiennych kierunkach.

Kto może zostać operatorem żurawia?

Żuraw budowlanyJest ich już na tyle dużo, że ceny nie stanowią dużej przeszkody. Za rozsądną opłatą jesteśmy w stanie dobrać dla siebie wymarzony kurs. Dlaczego warto przemyśleć szkolenie akurat na operatora żurawia? Wbrew pozorom, wielu z nas może wykonywać ten zawód. Jeżeli już wcześniej wykonywaliśmy roboty budowlane i nie jest to dla nas nowe doświadczenie, z pewnością wiemy, że podstawą jest tu zgrana praca zespołowa. Ta cecha wymagana jest z resztą na wielu innych stanowiskach, więc możemy zdawać sobie sprawę, jak ważna jest ona na rynku pracy. Dlatego też nie powinno być to dla nas nic nowego. Przy obsłudze maszyny takich rozmiarów, jaką jest żuraw wieżowy, wymagany jest stały kontakt z resztą pracowników. Siedzimy w kabinie dźwigu przede wszystkim po to, aby ułatwić pracę kolegom na dole. Musimy więc umieć sprawnie pracować na odległość z resztą ekipy, co nie powinno być dużym problemem, jeśli już wcześniej pracowaliśmy w grupie.

Żuraw budowlanyOprócz oczywistych zadań polegających na przenoszeniu ładunków, operator musi również znać się na sposobie pracy żurawia. Dlatego w przypadku wystąpienia drobnych awarii lub usterek, ma on obowiązek umieć dokonać naprawy. Wszelka wiedza z dziedziny techniki i dbania o sprzęt zostanie nam przekazana, gdy będziemy odbywać kurs operatora żurawia. Jak każda inna czynność wymagająca precyzji, tak i tu liczy się skupienie i koncentracja. Oczywiście w miarę, jak zaczniemy nabierać coraz więcej doświadczenia, będziemy wykonywać naszą pracę lepiej i lepiej. Dlatego w tym przypadku praca na dźwigu nie różni się niczym od innych zawodów wymagających czynności manualnych. Dla wielu osób odporność na lęk przed wysokościami to naturalna cecha, z którą się rodzimy. Jeżeli wcześniej pracowaliśmy na wysokościach lub po prostu bywaliśmy na miejscach położonych wysoko i nie odczuwaliśmy nigdy z tego powodu stresu ani niepokoju, to wielogodzinne siedzenie w kabinie żurawia tym bardziej nie sprawi nam problemu.

Tak naprawdę wielu pracowników spełnia opisane wyżej wymagania, żeby móc podjąć pracę na stanowisku tego typu. Profesjonalnie opracowane szkolenia uczynią nas ludźmi kompetentnymi i uprawnionymi do tego, by zasiąść za pulpitem w kabinie dźwigowej. Odpowiednie nastawienie i chęci do pracy załatwią całą resztę.