Kiedy mamy w planach urządzanie mieszkania lub domu bardzo często stajemy przed problemem z jego właściwym oświetleniem. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dobrze dobrana iluminacja wpływa nie tylko na ogólny wygląd pomieszczenia, ale również na samopoczucie domowników. Z tego właśnie powodu warto naprawdę dobrze przemyśleć tę kwestię.

Oczywiście jeśli brak nam pomysłu możemy udać się do najbliższego sklepu specjalizującego się w tej dziedzinie i tam poszukać inspiracji. Wielu cennych rad może udzielić nam sprzedawca lub profesjonalny projektant wnętrz zatrudniony w sklepie. Pomogą nam oni dopasować właściwe oświetlenie, które będzie odpowiadało mieszkańcom.
Przy wyborze warto zastanowić się czy w konkretnym pokoju wystarczy tylko centralnie umieszczony żyrandol, czy może trzeba będzie dostawić lampy podłogowe. Być może w niektórych miejscach odpowiedniejsze okażą się plafony.
Bardzo często okazuje się, że najlepiej jednak sprawdzają się rozwiązania tradycyjne, które można przecież urozmaicić dobierając różnorodne abażury.
Bardzo ważną sprawą jest również dobór oświetlenia o odpowiedniej mocy. W pokojach służących do odpoczynku i relaksu światło nie może być przecież zbyt intensywne. Jeśli natomiast planujemy kącik do czytania czy nauki to powinniśmy zadbać o to, żeby światło było wystarczająco jasne.

Dobrze jest wybierać takie świetlówki, które jak najdokładniej imitują światło naturalne czyli żółte. Zgodnie z najnowszymi badaniami jest ono dla człowieka zdrowsze od światła białego i mniej męczy wzrok. Do domów wybierajmy więc świetlówki, które świecą podobnie do słońca, choć oczywiście nie tak intensywne.

Kategorie: Porady