Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często zastawiają się, w jaki sposób wprowadzić trochę oszczędności związanych z kosztami eksploatacyjnymi. Posiadanie dużego ogrodu wiąże się między innymi ze zużywaniem ogromnej ilości wody – w końcu wiele roślin wymaga codziennego podlewania.

Jaka obudowa sprawdzi się najlepiej?

obudowa studniWykorzystując wodę z sieci wodociągowej, rachunki będą ogromne. Sposobem na ich ograniczenie jest budowa studni głębinowej – w dodatku, woda pochodząca z głębin może być wykorzystywana nie tylko do podlewania, ale też do innych celów bytowo-gospodarczych, gdyż – w odróżnieniu od wody gruntowej – nie jest ona zanieczyszczona. Estetyczny wygląd wykonanego odwiertu zapewni polietylenowa obudowa studni głębinowej. Producenci proponują tego typu obudowy wykonane w technologii formowania obrotowego. Według ich zapewnień, tego typu zbiorniki monolityczne charakteryzują się trwałością i odpornością na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zbiornik taki może stanowić nie tylko zakończenie studni wierconej, ale też sprawdzi się jako studzienka wodomierzowa czy studnia rozdzielcza dolnego źródła pompy ciepła. Obudowa wyposażona jest zawsze we wlot powietrza z mechanizmem zamykającym (stosowany jest on zwykle jedynie w okresie zimowym) – mechanizm ten uruchamia się za pomocą dźwigni znajdującej się na zewnątrz obudowy. Dzięki zabezpieczeniu wlotu powietrza siatką o drobnych oczkach, uniemożliwia się przedostawanie się gryzoni czy owadów do wnętrza obudowy. Ponadto wlot może pełnić dodatkowo funkcję uchwytu służącego do podnoszenia pokrywy obudowy.

obudowa studniKolejnym niezbędnym elementem obudowy jest kominek wentylacyjny – powinien być on skonstruowany w ten sposób, aby nie dopuścić do przedostawania się, tak jak we wcześniejszym wypadku – owadów, ale też wody deszczowej. Wielu producentów poleca kominki ocieplone za pomocą wkładki poliuretanowej. Otwieranie pokrywy obudowy możliwe jest dzięki zawiasom wewnętrznym – najnowsze modele obudów posiadają systemy wspomagające otwieranie pokryw, dzięki czemu do wykonania tego zadania nie jest potrzebne użycie dużej siły. Obudowa powinna być też odpowiednio uszczelniona. Izolacja chroni przed zamarznięciem. Wiele osób decyduje się na obudowy polietylenowe studni głębinowych, gdyż dzięki nim wewnątrz studni będą panować stałe warunki sanitarne.

Decydując się na taką obudowę, pamiętajmy, że może ona być zamontowana jedynie na wcześniej wykonanym betonowym podłożu. Wielu producentów proponuje też wyposażenie specjalne obudowy – na przykład urządzenia automatycznego awaryjnego ogrzewania.

Kategorie: Ogrody