Ogrzewanie jest jedną z podstawowych instalacji w każdym z domów, funkcjonowanie bez niego podczas zimniejszych pór roku jest praktycznie niemożliwe, a przede wszystkim bardzo niezdrowe. Różnego rodzaju systemy grzewcze wykorzystuje się od wielu wieków, wiadomym jest, że z czasem znacznie one ewoluowały. Wiele z nich opierało się na spalaniu paliw stałych, lub też ciekłych, jednak w dzisiejszych czasach stopniowo odchodzi się od tego typu metod.

Bezpieczne ogrzewanie na podczerwień

panel grzewczy na podczerwieńJednym z rozwiązań na miarę aktualnego świata jest elektryczne ogrzewanie wykorzystujące promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fali w celu ogrzania pomieszczenia. Promieniowanie wszelkiego rodzaju wszechobecne jest w dzisiejszym świecie, można je spotkać podgrzewając jedzenie, czy też słuchając radia. Jednak wykorzystanie go do ogrzewania domostw ciągle jest czymś względnie nowym. Do tego celu używa się fal elektromagnetycznych o długości większej od światła widzialnego. Fale te przekraczają długość 780 nanometrów, czyli wychodzą poza skalę koloru czerwonego, skąd pochodzi nazwa „promieniowanie podczerwone”. W spektrum elektromagnetycznym, nim dłuższa jest długość fali, tym mniejsza jest energia. Dlatego też podczerwień nie jest promieniowaniem zbyt intensywnym, gdyż długość jego fali mieści się w przedziale większym od światła widzialnego.

panel grzewczy na podczerwieńJest to doskonała wiadomość dla wszystkich osób martwiących się o niebezpieczeństwo takiego rozwiązania w ogrzewaniu domu. Panel grzewczy na podczerwień nie jest w stanie wyprodukować promieniowania podczerwonego o tak dużej sile, aby to mogło zaszkodzić organizmom żywym w jego otoczeniu. Jednak ich odpowiednie skupienie pozwala na skuteczne ogrzewanie przedmiotów, ludzi, oraz zwierząt wewnątrz takiego pomieszczenia. Efekt tego promieniowania w dużej mierze jest bardzo przyjemny i prozdrowotny dla odbiorców. Pozwala on na odczucia podobne do wygrzewania się na świetle słonecznym, gdzie ciepło generowane jest bezpośrednio w naszym ciele, a nie jest przekazywane poprzez nagrzane powietrze.

Tego typu rozwiązanie jest kompletnie bezpieczne, gdyż także ryzyko pożarowe nie występuje. Urządzenie tego typu nie jest w stanie wygenerować odpowiedniej ilości ciepła, aby powstał zapłon. Dlatego tez posiada najwyższe atesty bezpieczeństwa jakie mogą uzyskać systemy ogrzewania. Korzystanie z takich paneli jest także bardzo tanie, gdyż generowanie promieniowania podczerwonego o małej sile nie wymaga dużego poboru energii, a więc wydajność takiej instalacji stoi na bardzo wysokim poziomie.

Kategorie: Ogrzewanie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *