Chodniki wykonuje się nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale także w domowych ogrodach. Dzięki nim nie depcze się po roślinach i trawie, ogólnie po zielonych obszarach. Chodzenie po chodniku jest również wygodniejsze i praktyczniejsze niż chodzenie po ubitej ziemi, czy po drobnych kamyczkach, często stosowanych w ogrodach.

Dlaczego płyty betonowe są najlepsze na chodnik?

płyty chodnikowe betonoweChodnik nie zmieni się w błoto podczas deszczu, ani też nie przewrócimy się na nierównych kamieniach. Płyty chodnikowe z betonu są zdecydowanie najlepszą opcją. Co trzeba o nich wiedzieć? Przede wszystkim ich układanie jest bardzo łatwe. Wysypuje się najpierw piaskową podsypkę i się ją ubija, najczęściej przy pomocy ziemnego wibratora, takiego jakiego używa się także przy kładzeniu kostki brukowej. Na tak przygotowanej ziemi można od razu kłaść betonowe płyty na ziemi. Układa się je jak najbliżej siebie. Układa się też najczęściej wzdłuż nich krawężniki, także z betonu. Przede wszystkim dzięki krawężnikom woda spływa prosto do studzienek ściekowych, a nie dookoła na tereny zielone, bo krawężniki je zatrzymują. Na koniec płyty betonowe posypuje się piaskiem i ,,wciera” się go w przestrzenie między płytkami. Jest to rodzaj fugowania. Dzięki temu że stosuje się piasek to w krawędziach nie będą rosły chwasty czy samosiejne kwiaty, bo piasek im nie służy.

płyty chodnikowe betonoweNa ziemi by szybko pojawiały się roślinki, poza tym, ziemia zamaka łatwo i trzyma wilgoć, co byłoby niekorzystne dla betonowych płyt. Warto omówić także sam beton jako materiał. Przede wszystkim jets on idealny na płyty chodnikowe, ponieważ jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Niestraszne mu upały i mrozy, słońce, deszcz czy śnieg. Beton nie traci swojego koloru, nie odbarwia się, a wszelkie zabrudzenia łatwo jest z niego zmyć nawet zwykłą wodą (pod ciśnieniem). Nawet ślady sprayu czy farby graffiti da się z niego łatwo usunąć. Beton nie wymaga także konserwacji, szczególnie ten hydrofobowy, czyli zabezpieczony przed wnikaniem i działaniem wody. Można to także zrobić na każdych płytach betonowych, potrzebny jest tylko specjalny impregnat w płynie. Jeśli jednak z czasem beton zacznie pękać to można go poddać renowacji. Przydatne są szpachle do betonu łatwe do rozrobienia, jak również preparaty, które można wlewać w szczeliny i je wypełniać.

Nie będą się one rozprężać po zastygnięciu, więc nie ma obawy, że zniszczą pozostałą część płyty chodnikowej. Beton jest także odporny na zarysowania, uderzenia, czy inne uszkodzenia mechaniczne. Chodzenie po nim, czy jazda na rowerze lub rolkach na pewno nie będzie miała wpływu na jego żywotność.

Kategorie: Budownictwo