Dach to zwieńczenie domu. Jest on najbardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych, chroni drzwi i okna przed deszczem i śniegiem, zasłania część wejścia czy taras. Dlatego też tak ważne jest właściwe wybudowanie dachu oraz poddasza.

Folia paroszczelna – ochrona przed wilgocią

izolacja Ważna jest tutaj izolacja, użyte materiały, jak również szczelność. Bez wątpienia ważne jest to, co się na dach położy. Najczęściej wybierana jest dachówka betonowa lub ceramiczna i jest to wybór dobry. Jest ona trwała, nie odbarwia się, choć z czasem może pojawić się na niej mech. Jednak jest zdecydowanie lepsza niż blacha falista czy blachodachów. Deszcz czy spadające kasztany walące o blachę sprawią, że dźwięk będzie bardzo się rozchodził i zakłócał nam spokój w domu. Natomiast wybór pokrycia dachu trzciną czy drewnem wymaga dużej wiedzy na temat tych materiałów, a ponadto trzeba takie pokrycie konserwować. To dodatkowa praca. Dom należy także zaizolować pod względem wilgoci i ciepła. Odnośnie wilgoci ważna jest folia paroszczelna oraz paroprzepuszczalna. Ta pierwsza montowana od strony wewnętrznej domu, dzięki temu zabezpiecza pomieszczenia na poddaszu przez działaniem wilgotnego powietrza z zewnątrz.

izolacjaNatomiast folia paroprzepuszczalna montowana jest tuż pod łatami, ponieważ ma zapewniać odpływ wilgoci z domu. Jeśli nie zastosowałoby się folii to wilgoć mogłaby wsiąkać w ściany, co skutkowałoby pojawieniem się pleśni i grzybów na ścianach, czy też odpadaniem tynku. Równie ważna dla komfortu mieszkania jest izolacja cieplna. Dach jest najbardziej narażony na działanie wiatru czy chłodu. Dlatego też poddasze musi być ocieplane. Najczęściej wybiera się natrysk pianki poliuretanowej lub też wełnę mineralną. Obie opcje są lepsze od styropianu, który nie będzie tak dobrze przylegał do wszystkich skosów i uskoków na poddaszu. Wełna jest bardziej elastyczna, a pianka dostanie się nawet w drobne szczeliny, dzięki czemu nie będzie przerw w izolacji cieplnej. Ocieplenie poddasza ma także wpływ na ciepło w całym domu, nie tylko jego zwieńczenia. Bez izolacji wdzierałby się tam zimowy chłód, który chłodziłby cały budynek, a latem robiłoby się tam gorąco jak w saunie i budynek by się szybciej nagrzewał.

Podsumowując, jeśli chodzi o dach oraz poddasze to trzy najważniejsze elementy ich budowy to dobre pokrycie dachowe, które będzie zapewniało izolację akustyczną, a nie będzie wymagało konserwacji, do tego izolacja przeciwwilgociowa z foliami i na końcu izolacja cieplna osiągnięta przy pomocy pianki poliuretanowej lub mineralnej wełny.

Kategorie: Izolacje