W dzisiejszych czasach zbudowanie własnego domu to długi proces. Z reguły zaczyna się on od wyboru odpowiedniego projektu będącego gruntownie wdrażanym w życie. Niemniej jednak spotkanie z architektem może nasunąć więcej pytań, aniżeli odpowiedzi. Bez jasnej i konkretnej wizji bardzo szybko można wpaść na głęboką wodę jaką jest ogromna ilość różnorodnych stylów architektonicznych. Czy któryś z nich jest lepszy, a może gorszy?

Jaką pracę wykona dobry architekt wnętrz?

projektowanie domuTak jak zostało wspomniane wyżej – stylów architektonicznych jest naprawdę dużo. To stwierdzenie jest szczególnie prawdziwe w kontekście wystroju wnętrza. Poczynając od skomplikowanego stylu ekscentrycznego, a kończąc na surowym industrialu – odpowiedni wybór dla całego mieszkania jest niesamowicie ważny. Jak więc wybrać odpowiedni styl i czym kierować się przy wyborze? Najważniejsze są przede wszystkim dwie rzeczy, a mianowicie gust oraz to, jaki projekt został zakupiony. W wielu przypadkach projekty wnętrz domów są uzależnione od ogólnej struktury mieszkania i rozłożenia pomieszczeń. Warto jest więc dążyć do stylu, który wpadnie w oko, ale jednocześnie będzie świetnie komponował się z rozkładem pokoi oraz innych miejsc w mieszkaniu.

projektowanie wnetrz domowCo do samych stylów – można zasadniczo wymienić kilka „nadrzędnych”. Pierwszym z nich jest wcześniej wspomniany industrial. Jest to styl opierający się na mocnej surowości i swojego rodzaju prostocie. Ponadto, warto też wspomnieć o chłodnej palecie barw, która dominuje w tym stylu. Idealnie nadaje się on do loftów, a niewykończone elementy mieszkania będą stanowiły za niesamowicie interesujący dodatek do całości. Innym stylem zasługującym na wzmiankę jest styl skandynawski opierający się na prostocie, ekologii i idealnej kompozycji z otaczającym dany dom środowiskiem. Jest to niesamowicie atrakcyjny styl, szczególnie jeśli dom znajduje się w pobliżu ustronnego miejsca. Ostatnim stylem, o którym trzeba wspomnieć jest klasyczny art deco. Opiera się ona na geometrycznych kształtach, ambiwalencji, stylu i swojego rodzaju elegancji. Dominują w nim mocne, wyraziste kolory, a samo wnętrze opiera się na kolumnach, łukach i tym podobnych elementach.

Rzecz jasna poza tym trzema stylami można wskazać ich jeszcze więcej. Styl kolonialny, bądź też hygge stają się coraz popularniejsze i również są w stanie przemówić do osób poszukujących czegoś unikalnego, a zarazem z całą pewnością intrygującego. Odpowiadając na pytanie zadane na początku – zasadniczo nie można określić, że któryś ze stylów jest gorszy albo lepszy. Bardzo wiele zależy od personalnej preferencji ostatecznie determinującej dany wybór.