W Europie Zachodniej niemal każde duże przedsiębiorstwo ma własną serwerownię – u nas nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie, właściwie wykorzystują je tylko firmy specjalizujące się w branży IT. Jednak jeżeli pracę firmy z innej branży opieramy na komputerach, warto zadbać o to, aby samodzielnie utrzymywać serwery – w ten sposób podniesiemy wydajność i będziemy mieć stałą kontrolę nad sprawnością urządzeń.

Wyposażenie serwerowni

serwerowniaJak jednak zbudować własną serwerownię? Urządzenia znajdujące się w niej do poprawnego działania potrzebują właściwej temperatury, nie mogą być też narażone na negatywne czynniki – na przykład wilgoć. Dlatego już kwestia wyboru pomieszczenia na serwerownię jest niezwykle istotna. Już w projekcie należy więc uwzględnić miejsce oraz warunki, jakie powinny spełniać. Istotne będzie na przykład chłodzenie urządzeń – dlatego przygotowywane profesjonalnie projekt powinien brać pod uwagę systemy klimatyzacyjne. Najlepsza klimatyzacja do serwerowni z Warszawy montowane jest zawsze przez doświadczone osoby – dzięki temu możliwe będzie umieszczenie klimatyzatorów w takich miejscach, które sprawią, że wszystkie urządzenia w serwerowni będą chłodzone w ten sam sposób.

klimatyzacja do serwerowniBardzo często, jeżeli projekt serwerowni tworzy osoba, która nie ma pojęcia o specyfice tego pomieszczenia, w trakcie realizacji projektu wychodzą różne problemy – na przykład okazuje się, że kolejny klimatyzator, który byłby niezbędny, nie zmieści się, czy też że nie zmieści się kolejna szafa. Wszystkie te sprawy powinny być rozwiązane na etapie tworzenia projektu – podczas realizacji bardzo często jest już za późno na wprowadzanie istotnych zmian lub zmiany te zakłócą inne ustalenia. Warto pamiętać także o tym, że współcześnie technologia rozwija się bardzo szybko – już mniej więcej co 4 lata wchodzą nowe sprzęty, które odznaczają się o wiele lepszą energooszczędnością czy wydajnością. Firma powinna więc co jakiś czas wymieniać sprzęt w serwerowni na nowy, sprawniejszy – wtedy także należy wziąć pod uwagę to, że nowe urządzenia mogą wymagać lepszego systemu klimatyzacji.

Nowe klimatyzatory zaś mogą być na przykład większe niż poprzednie – projektant powinien więc w trakcie pierwszego projektu wziąć pod uwagę to, że istotne jest zachowanie „zapasu” miejsca w pomieszczeniu: właśnie w razie wymiany urządzeń na takie, które odznaczają się większymi gabarytami. Oczywiście systemy klimatyzacyjne nie są jedyną istotną kwestią, o której należy pamiętać podczas projektowania serwerowni. Ważnych spraw jest o wiele więcej – dlatego warto powierzyć je profesjonalistom.

Kategorie: Wyposażenie