Pewnie nie jeden raz, gdy szliśmy miejskimi ulicami, zwracaliśmy uwagę na mozaikę na bruku – takie ułożenie kostki w określony wzór wygląda naprawdę estetycznie i sprawia, że nawierzchnia wyróżnia się spośród innych.

Wybór najlepszej kostki brukowej

kostka brukowaJeżeli mamy własny dom, możemy zdecydować się na podjazd z takiej kostki na swojej posesji. Choć układanie kostki wydaje się prostą czynnością, wymaga ono odpowiednich umiejętności – od profesjonalizmu zachowanego podczas wykonania zależy późniejszy efekt estetyczny, warto więc powierzyć tę kwestię specjalistom. Układanie kostki brukowej w Toruniu we wzory to zadanie, którego podejmują się najlepsze firmy brukarskie. Przed rozpoczęciem układania, wybrana firma z pewnością przeanalizuje z nami nasze oczekiwania, dzięki czemu będzie można stworzyć wyjątkową nawierzchnię. Uwzględnić należy kolor oraz format kostki. Jeśli chodzi o kolor, istotną sprawą, która powinna mieć wpływ na wybór, jest to, w jakiej kolorystyce utrzymany jest budynek oraz ogrodzenie – ważne, aby kostka brukowa nie gryzła się z otoczeniem. Warto mieć na względzie także to, czy nawierzchnia brukowa zostanie ułożona w miejscu, w którym narażona będzie na intensywne zabrudzenia – wówczas warto wybrać kostkę o ciemnej barwie, gdyż zabrudzenia nie będą aż tak widoczne.

kostka brukowaCharakter kostki brukowej podkreślony zostanie także przez kolor spoiny – producenci kostki brukowej polecają najczęściej tutaj piasek granitowy, płukany lub bazaltowy, a także fugę epoksydową. Zastanawiając się nad wielkością kostki, należy wziąć pod uwagę to, gdzie ją ułożymy – jeżeli ma pełnić funkcję ścieżki ogrodowej, wówczas najlepiej sprawdzą się niewielkie kostki, których kształty opierają się na lukach. Z kolei przy budowie chodnika, warto zdecydować się na kostkę o większym formacie, podobnie jak przy budowie ścieżki rowerowej. Oprócz jej wielkości, istotna będzie także grubość – kostka, która ma być przeznaczona nie tylko do ruchu pieszego, ale i kołowego, powinna mieć grubość pomiędzy 6 a 8 cm. Tylko wówczas zapewnimy jej wytrzymałość nawet mimo obciążenia. W przypadku alejek ogrodowych, 6 cm powinno być maksimum. Warto wiedzieć, że w ofertach producentów znajdują się kostki brukowe fazowe, mikrofazowe oraz bezfazowe – kamienie bezfazowe są najnowszym rozwiązaniem i charakteryzują się minimalną fugą oraz największą gładkością powierzchni, jednak nawet tradycyjne kostki są zaprojektowane w sposób, który w dużym stopniu ogranicza powstawanie odprysków i uszkodzeń na krawędziach.

To, który wybór będzie najlepszy w naszym przypadku, warto przeanalizować z profesjonalistami zajmującymi się brukarstwem od lat.

Kategorie: Budownictwo