Historia spektrometrii sięga początków XX wieku. Przez ten czas poczyniono wiele zmian, dzięki czemu obecnie spektrometria stanowi podstawową metodę analityczną, która wykorzystywana jest nie tylko w fizyce doświadczalnej, biologii molekularnej i chemii, ale także w ochronie środowiska. Warto poznać historię spektrometrii, aby zobaczyć, jakie przemiany przeszła. Czym właściwie jest taka spektrometria?
Historia spektrometrii
To badanie, które pozwala na określenie, jakie atomy i cząsteczki wchodzą w skład danej substancji. Jest to możliwe dzięki rozdzieleniu zjonizowanych cząsteczek i rejestrację ich właśnie za pomocą urządzenia, jakim jest spektrometr masowy. Doświadczenia w tym temacie zostały rozpoczete przez Thomasa. To właśnie on jest autorem metody paraboli. Na czym ona polega? Wytwarza się wyładowanie elektryczne w gazie, które pozwala na stworzenie wiązki jonów. Jej przejście przez pole elektryczne i pole magnetyczne sprawia, że mozna zaobserwować poszczególne jony. Chociaż posiadają one identyczny ładunek oraz masę, różnią się między sobą prędkościami. W ten sposób nie znajdują się „na kupie”, a są idealnie rozłożone wzdłuż całej paraboli. Choć ta metoda była dość skuteczna, bardzo szybko została ulepszona przez Astona. Nastąpiło to już na początku XX wieku.
Wystarczyło zastosować pola prostopadłe zamiast równoległych i pamiętać o odpowiednim natężeniu, a już poszczególne cząsteczki były jeszcze lepiej rozdzielane. Kolejnym etapem w spektrometrii było powstanie spektrometru czasu przelotu oraz spektrometru kwadrupolowego. Obecnie technika rozwinęła się jeszcze bardziej – na rynku dostępne są spektrometry laserowe, jak i inne, o wiele lżejsze, szybsze i dokładniejsze. Taki jest właśnie wydajny spektrometr xrf. Produkty pochodzące od najlepszych producentów potrafią ważyć raptem kilogram, a ich wydajnosć pozwala na działanie non stop, bez żadnej przerwy, nawet przez cały dzień. Identyfikacja stopów zachodzi już w czasie jednej sekundy. To zdecydowanie pozwala usprawnić pracę badaczy. W dodatku odczytywanie wyników jest obecnie bardzo proste, ponieważ takie spektrometry xrf posiadają wyświetlacze dotykowe. Nawet pięciocalowe, a więc takie jak wiele smartfonów dostępnych na rynku.
Nowoczesny spektrometr posiada także wbudowaną kamerę. Obecnie więc takie detektory analizujące skład stopów powinny stanowić podstawowe wyposażenie każdego centrum badawczego, gdyż mają zdecydowaną przewagę nad starszymi modelami, a nawet nad stosunkowo nowymi i wydajnymi spektrometrami laserowymi.
0 komentarzy