Podczas każdej budowy należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ale podczas gdy wykonujemy głębokie wykopy – szczególnie. Nic dziwnego, w końcu wówczas pracownicy są narażeni na osuwanie się ziemi oraz na inne zagrożenia. Na szczęście prawidłowe zabezpieczenie wykopów zapobiega groźnym sytuacjom i sprawia, że wszelkie prace mogą być prowadzone bez żadnych obaw. Jak jednak wykonać zabezpieczenie w prawidłowy sposób?

Stalowe grodzice do zabezpieczania wykopów

grodziceNależy brać przy tym pod uwagę to, że w zależności od głębokości i szerokości wykopu – zabezpieczenie będzie musiało być inne. Podstawowymi elementami wykorzystywanymi do zabezpieczenia są elementy z drewna lub stali. Dawniej używano także elementów żelbetowych, jednak obecnie odchodzi się od tego typu rozwiązań. Największą popularnością cieszy się oczywiście stal – to z niej wykonywane są bowiem najbardziej szczelne grodzice, rozpory śrubowe oraz ścianki. W dodatku stal jest materiałem, który mimo swojej wytrzymałości i trwałości, nadaje się do obróbki i kształtowania, dlatego dzięki niej możemy uzyskać elementy przeróżnie wykonane, które idealnie sprawdzą się przy wykopach. Jeśli chodzi zaś o drewno, tutaj też można mówić o możliwości obróbki, w dodatku o wiele łatwiejszej niż w przypadku stali, jednakże zabezpieczenia drewniane są stałe – nie da się ich przenieść z miejsca na miejsce w całości.

grodzicePonadto materiał drzewny jest mniej trwały. Nie każde drewno nadaje się też celów budowlanych. Należy brać pod uwagę to, czy jest ono czyste, bez zgnilizny, a także należy unikać sęków oraz krętowłóknistości. Tak wiele wymagań dotyczących drewna sprawia, że obecnie to zabezpieczenia stalowe stanowią podstawowe elementy na każdej budowie. Szczelne grodzice mogą stanowić skuteczną alternatywę wobec szalunków, zwłaszcza że charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi oraz odpornością na zginanie. Producenci oferują grodzice powstałe w procesie walcowania zimnego. Takie elementy najlepiej nadają się nie tylko do wykopów lądowych, ale też hydrotechnicznych. W dodatku szeroki wybór grubości profili oraz średnic pozwoli dobrać najlepsze zabezpieczenie do danego rodzaju wykopu.

Decydując się na zabezpieczenia stalowe, mamy pewność wysokiej jakości, wytrzymałości i trwałości przygotowanego grodzenia. Dzięki nim roboty ziemne wszelkiego rodzaju będą mogły być przeprowadzone w całkowicie bezpieczny sposób, bez narażania życia i zdrowia budowniczych. I co najważniejsze – zabezpieczenia stalowe można w prosty sposób zdemontować, jak i przenieść w inne miejsce.

Kategorie: Budownictwo