Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup własnego systemu fotowoltaicznego (co jest decyzją, którą należy chwalić! W końcu dzięki temu chronimy środowisko, gdyż instalacja fotowoltaiczna jest dla niego całkowicie bezpieczna. Korzysta z odnawialnych źródeł energii naturalnej – z promieni słonecznych), warto rozejrzeć się pośród ofert najlepszych producentów, aby wybrać jak najbardziej korzystne dla nas rozwiązanie.
Atrakcyjna oferta producentów fotowoltaiki
Nie tylko pod względem cenowym, ale także biorąc pod uwagę parametry techniczne oraz bezpieczeństwo użytkowania. Pamiętajmy, że wszystkie systemy fotowoltaiczne powinny być przebadane pod względem odpowiadania najnowszym normom IEC. Systemy muszą spełniać wymagania jakościowe, dzięki nim bowiem będziemy mieć pewność, że nawet przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat panele słoneczne będą całkowicie niezawodne. Aby to było możliwe, wybierzmy takie panele, które posiadają wmontowane diody bocznikowe. To one bowiem zapobiegają uszkodzeniom ogniw fotowoltaicznych na skutek zacienienia. Dzięki nim prąd może przepływać, pomijając te ogniwa, co pozwala na uniknięcie hot spotów. To najlepsze panele słoneczne – cena ich w dodatku nie jest zaporowa. Obecnie producenci proponują szeroki zakres cenowy jeżeli chodzi o panele, gdyż w tej branży konkurencja z roku na rok robi się coraz większa – popularność fotowoltaiki wśród zwykłych ludzi rośnie.
Nic więc dziwnego, że producenci w jakiś sposób muszą ich przyciągnąć do siebie i najczęściej dzieje się to właśnie za pomocą atrakcyjnych cen. Jednak nie kierujmy się samymi cenami, a zaletami danego systemu fotowoltaicznego. Spójrzmy na to, jaką gwarancję oferuje nam producent – jeśli jest to 25 lat, wówczas możemy być pewni, że jego fotowoltaika jest całkowicie bezawaryjna i po prostu długowieczna. Nie ma możliwości wystąpienia awarii podczas eksploatacji, gdyż systemy nie posiadają żadnych części ruchomych, a na działanie negatywnych czynników atmosferycznych są całkowicie odporne. System fotowoltaiczny powinien składać się z odpowiednio dopasowanych do siebie podzespołów – modułów fotowoltaicznych, falownika instalacji oraz odpowiednich przewodów połączeniowych. Dobór najlepszych części pozwoli na wysoką wydajność systemu.
Wybierając panele, zwróćmy uwagę na ich wykończenie – jeśli na przykład zastosowano do niego szkło niskożelazowe, które charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością promieni słonecznych, wówczas możemy mieć pewność, że ogniwa będą nie tylko dobrze zabezpieczone przed czynnikami środowiskowymi w postaci opadów czy ptaków, ale przy tym będą odpowiednio napromieniowywane.