Tynk spełnia bardzo istotną rolę w budowie domu. Wykłada się go na powierzchnie ścian oraz sufitów. Wykorzystywany jest tak wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, jako izolacja, oraz przy budowie fundamentów. Ma mnóstwo zastosowań, kilka metod nakładania oraz różne składy. To sprawia, że tynk jest materiałem bardzo bogatym, chętnie stosowanym i, dzięki temu, szeroko dostępnym. Szczególne znaczenie ma tynk maszynowy. Jakie są jego rodzaje i zastosowania?

Tynki maszynowe – co warto wiedzieć?

TynkW zależności od sposobu nakładania, tynki dzielą się na ręczne oraz maszynowe. Tynkowanie ręczne odbywa się w standardowy sposób – masę rozprowadzamy po ścianie za pomocą pacy. To prosta metoda zalecana szczególnie do mniejszych powierzchni, które nie wymagają dużo pracy. W przypadku większych konstrukcji wymagających więcej wysiłku, zaleca się tynki maszynowe. Skąd ta nazwa? Otóż masa rozprowadzana jest tu za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego agregatem tynkarskim. Wygląda, jak mały pojazd na kółkach z zamontowanym wężem, za pomocą którego wylewa się masę tynkową na powierzchnię. Agregat obsługiwany jest przez doświadczoną ekipę budowlaną. Fachowców w tej dziedzinie nietrudno znaleźć. Niemal w każdym regionie Polski zlokalizujemy fachowców, którzy wiedzą, jak nakładać tynki maszynowe Tomaszów Mazowiecki to jeden z przykładów oraz dowód na to, że godne polecenia ekipy budowlane znajdziemy zarówno w metropoliach, jak i w mniejszych miastach. Obsługa agregatu nie wymaga żadnego wysiłku. Praca idzie sprawniej i szybciej, dlatego najbardziej opłacalne jest stosować go właśnie w przypadku dużych konstrukcji.

TynkRodzaje tynków maszynowych odróżniają się unikalnym składem. I tak wyróżniamy tynki maszynowe gipsowe, cementowo-wapienne oraz lekkie. Użycie tynku gipsowego gwarantuje uzyskanie gładkiej powierzchni, dlatego zaleca się go nakładać na ściany wewnętrzne tym bardziej, że szybko schnie. Alternatywnie we wnętrzach można wykorzystać tynk maszynowy lekki. Jak wskazuje nazwa, ma bardzo lekkie kruszywa, dzięki czemu jest łatwy w nakładaniu. Z kolei tynki maszynowe cementowo-wapienne najlepiej sprawdzą się po stronie zewnętrznej konstrukcji. Są bardzo wytrzymałe za sprawą obecnego w składzie cementu, natomiast wapno będzie chronić powierzchnię przed wilgocią. Tynk cementowo-wapienny należy nakładać w kilku warstwach, najlepiej trzech. Przedtem jednak trzeba zastosować specjalny środek gruntujący, który zwiększy przyczepność i sprawi, że masa tynkowa będzie solidnie przywierała do powierzchni.

Szerokie zastosowanie, sposoby nakładania oraz różnorodny skład sprawiają, że tynkiem maszynowym będziemy w stanie pokryć cały budynek. Dzięki użyciu agregatora cały proces będzie przebiegał sprawnie i szybko.