Dzisiejsza technologia oferuje nam dostawę wszelkich niezbędnych surowców do domu przy jednoczesnej wydajnej eksploatacji. Pobór wody czy prądu można zoptymalizować, korzystając z urządzeń odpowiednio dopasowanych do naszego stylu życia i potrzeb. Jednym z nich jest podgrzewacz do wody – urządzenie, z którego korzystamy codziennie.

Nowoczesne ogrzewacze do wody

Mycie rąkUrządzając nowy dom, instalując w nim sieć wodociągową czy elektryczną, zastanawiamy się, jak będziemy w nim funkcjonować i czy wybrane przez nas rozwiązania pozwolą oszczędzić na opłatach za eksploatację. Przy wyborze podgrzewacza sprawa ma się podobnie. Istnieją jego określone modele, a to, który z nich wybierzemy, zależy od nas samych i naszego sposobu funkcjonowania w domu. I tak, jeśli interesuje nas na przykład wydajny ogrzewacz przepływowy elektryczny, powinniśmy zastanowić się, czy rzeczywiście okaże się dla nas najlepszy. Stosunkowo łatwo to przewidzieć. Jeśli w domu jest niewielu domowników, którzy pobierają ciepłą wodę w małych ilościach, ogrzewacz przepływowy będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście nie musimy go instalować w całym domu. Być może dysponujemy takimi pomieszczeniami, w których jest dostęp do wody, ale z których korzystamy rzadko i nie potrzebujemy tam szybkiego dostępu do ciepłej wody?

Mycie rąkMoże być to chociażby druga łazienka, którą zdecydowaliśmy się przeznaczyć dla gości albo pralnia znajdująca się na poziomie piwnicznym. Wyposażenie takich wyjątkowych przestrzeni w zbiornik przepływowy z pewnością pozwoli zoptymalizować koszty. Pozostałe pomieszczenia, czyli główna łazienka, ubikacja oraz kuchnia wymagają innego rodzaju systemu, czyli podgrzewacza pojemnościowego. Podgrzewa on większe ilości wody i magazynuje w zbiorniku. W ten sposób ciepła woda jest zawsze w pogotowiu i nie musimy czekać, aż się nagrzeje, jak ma to miejsce w przypadku systemu przepływowego. To rozwiązanie idealne dla tych pomieszczeń, w których wodę zużywamy częściej, czyli właśnie kuchnia oraz łazienka. Tam domownicy przebywają stosunkowo często, więc nagrzana gotowa do natychmiastowego użytku woda jest zawsze na wyciągnięcie ręki. W innym wypadku musielibyśmy ją odkręcić i zanim zdążyłaby się nagrzać, spore jej ilości zdążyłyby się zmarnować. I tak za każdym razem, gdy tylko potrzebowalibyśmy dostępu do ciepłej wody. Dlatego systemy pojemnościowe są doskonałe, gdy bierzemy prysznic lub zmywamy naczynia pod bieżącą wodą. Określając nasze potrzeby i przyzwyczajenia związane z użytkowaniem wody, musimy dopasować odpowiedni pojemnościowo zbiornik na magazynowaną wodę. Zwykle w domach wystarcza zbiornik o pojemności około 150 litrów.

Przyjrzyjmy się swoim preferencjom. Określmy, jaką kąpiel najbardziej lubimy i skonsultujmy się w tej sprawie z resztą domowników. Wówczas będziemy mogli dobrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.