Człowiek w ostatnim wieku niemal całkowicie zdominował całą planetę. Chociaż nadal istnieje wiele niezaludnionych terenów, to prawda jest taka, że jesteśmy w stanie osiedlić się na każdym teranie i w każdych warunkach.

Badanie gruntu się przydaje

badanie gruntuPostęp cywilizacyjny przyniósł nam sprzęt oraz technologię, które pozwalają nam na przeprowadzenie szczegółowych badań gruntu, dzięki czemu jesteśmy w stanie wznosić całe osiedla mieszkalne na bagnach, terenach górzystych, a nawet na morzu. Kiedy planujemy budowę domu jednorodzinnego, inwestujemy w budowę jakiejś większej nieruchomości lub planujemy postawić całe blokowisko, warto zlecić przeprowadzenie kontroli terenu specjalistycznej firmie geodezyjnej. Co prawda, badanie gruntu pod budynek nie zawsze jest wymagane (zwłaszcza przy mniejszych inwestycjach), jednak z pewnością niczemu nie zaszkodzi. Lepiej jest czasem wydać parę groszy więcej i mieć gwarancję tego, że dom stanie na solidnym fundamencie, niż po kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu latach dowiedzieć się, że budynek, w który zainwestowaliśmy nasz cały kapitał, przeznaczony jest do rozbiórki ze względu na zagrożenie konstrukcji spowodowane osunięciem gruntu. Od nośności gleby zależy stabilność wybudowanych na jej powierzchni budynków. Jeśli – na przykład – zamierzamy wznosić obiekt, który znacznie różni się w swojej konstrukcji od tych sąsiadujących z nim, przeprowadzenie badania gruntu będzie konieczne – bez opinii geologa organ odpowiedzialny za wydanie zgody na budowę nie będzie mógł takiej wystawić.

badanie gruntuPodobnie rzecz ma się wtedy, gdy stawiamy budynek na nierównym terenie, gdzie warstwy gruntu nie przebiegają równolegle, co znacznie obniża jego nośność. Badanie geotechniczne przynosi dokładny obraz struktury wierzchniej warstwy pokrywy ziemskiej, dając szerokie rozeznanie w tym, jakich fundamentów wymagał będzie konkretny budek, żeby zachował pełną stabilność na długie lata. Szczegółowa dokumentacja pozwala architektowi na wykonanie odpowiedniego projektu. Od wyboru właściwej firmy geodezyjnej zależeć będzie zatem powodzenie naszej inwestycji – niezależnie od tego, czy budujemy dom jednorodzinny, czy też ogromną galerię handlową. Co warto nadmienić, przeprowadzenie badania geologicznego pozwala określić stan wód gruntowych.

Wiedza ta może być przydatna przy dalszych planach inwestycyjnych, jeśli jesteśmy zainteresowani tematem pozyskiwania energii ze źródeł termicznych bądź też zamierzamy wybudować na naszej działce własną studnię, zapewniając tym samym całemu obiektowi odrębny dostęp do wody.

Kategorie: Usługi

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *