Bardzo wysoka cena zakupu tradycyjnych materiałów budowlanych powoduje, że coraz większa liczba osób, poszukuje dla nich odpowiedniej alternatywy. Wydaje się, że takim przykładem ekologicznego materiału, mogą być dachy wykonane z trzciny. Oprócz większej ekologiczności, oraz niższej ceny, zazwyczaj nie można mieć żadnych zastrzeżeń co do wytrzymałości takiego właśnie pokrycia dachowego.

Dobre strony dachów z trzciny

Wysoki poziom ekologiczności okazuje się być jedną z bardziej istotnych, ale jednocześnie nie jedynych zalet, związanych z wykorzystywaniem dachu trzcinowego. Pod uwagę należy brać również na przykład fakt, że dach ten umożliwia zachowanie we wnętrzu domu, odpowiedniej temperatury, jak również wilgotności. Mikroklimat, panujący w domach pokrytych trzciną powoduje, że znacznie łatwiejsze jest przebywanie w takim właśnie budynku również w czasie silnych fal upałów. Dachy z trzciny to również te konstrukcje, które wyróżniają się bardzo wysokim poziomem trwałości, jak również i szczelności. Oczywiście, jest tak jedynie w takiej sytuacji, kiedy dachy trzcinowe są tworzone przez profesjonalistów, którzy wykorzystaliby do ich utworzenia nowoczesne technologie. Kluczowe jest na przykład więc staranie wyselekcjonowane użytej do stworzenia takiego właśnie dachu trzciny, oraz, połączenie jej w wiązki o odpowiednim poziomie grubości. Zastosowanie takich metod utworzenia trzcinowego dachu może sprawić, że zachowa on odpowiedni poziom solidności nawet przez okres dochodzący do 100 lat.

trzcinaCo ciekawe, opisywany rodzaj pokrycia dachowego jest w stanie również zachować odpowiedni poziom odporności na ogień. Wbrew pozorom, taki właśnie rodzaj pokrycia dachowego, wcale nie podwyższa poziomu narażenia budynku na wybuch pożaru. Wszystko dzięki temu, że zbita strzecha, dzięki braku w niej tlenu, nie może ulec szybkiego spaleniu. Dzięki temu ogień nie jest w stanie strawić całego dachu a jedynie powierzchowne go opala. Dach z trzciny wydaje się być również doskonałym sposobem na nadanie swojemu domowi zupełnie unikalnego wyglądu, na tle budynków pokrytych dachówką, czy też pokryciem typu blaszanego. Od pewnego czasu coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, okazują się być dachy, które utworzone zostały ze strzechy. Dachy takie, związane są z szeregiem różnego rodzaju zalet, spośród których duża ekologiczność jest tylko najmniej istotną. Chodzi tutaj na przykład o możliwość utworzenia dachu, który prezentowałby się w możliwie jak najbardziej unikalny sposób, co do którego nie trzeba będzie mieć żadnych zastrzeżeń co do jego ogólnej solidności.